در هفتمین روز از ایام الله دهه مبارک فجر محمد اسماعیل هنرمند مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان در گفت‌وگوی ویژه خبری با سیمای مرکز گیلان طرح ها و پروژه ها و چگونگی روند پایداری شبکه ها را برشمرد. پروژه های مورد افتتاح در دهه مبارک فجر هنرمند گفت: در دهه مبارک فجر ۶۳۸ […]

در هفتمین روز از ایام الله دهه مبارک فجر محمد اسماعیل هنرمند مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان گیلان در گفت‌وگوی ویژه خبری با سیمای مرکز گیلان طرح ها و پروژه ها و چگونگی روند پایداری شبکه ها را برشمرد.

پروژه های مورد افتتاح در دهه مبارک فجر

هنرمند گفت: در دهه مبارک فجر ۶۳۸ پروژه با اعتباری معادل ۱۲۸ میلیارد تومان در کل استان مورد بهره برداری قرار گرفت که از جمله شاخص ترین آنها می توان به برق رسانی به ۶ روستای کم برخوردار اشاره کرد که طی آن ۶۷ خانوار از نعمت روشنایی بهره مند شدند.

وی افزود: از دیگر پروژه های مهم توزیع برق گیلان در دهه مبارک فجر می توان به تبدیل شبکه های فرسوده به کابل خودنگهدار در مناطق شهری و روستایی و پروژه های ارتقاء کیفیت برق رسانی و رفع ضعف برق ها اشاره کرد.

توسعه زیرساخت های برق استان پس از انقلاب اسلامی

وی در مورد روند توسعه زیرساخت ها در استان گفت: در سال‌های بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تاکنون در تعداد پست های برق رشد ۱۴٫۲ برابری، در بخش مشترکین رشد ۲۲ برابری، در تعداد روستاهای برقدار رشد ۶٫۳ برابر را شاهد بوده ایم  و گفتنی است در مبحث مهم  برق رسانی به روستاها،  افزون بر ۹۹% از مناطق روستایی از نعمت روشنایی برخوردار هستند.

افزایش تاب آوری و تجهیز و نوسازی شبکه های برق

هنرمند اضافه کرد: دو طرح بزرگ و جهادی تاب‌آوری و تبدیل شبکه‌های فرسوده سیمی به کابل خودنگهدار از سال گذشته در گیلان آغاز شده و همچنان تداوم دارد.

مدیرعامل توزیع برق گیلان یادآور شد: استان گیلان ۹۰۰۰ کیلومتر شبکه فشار متوسط دارد که به همت کارکنان پرتلاش در سال گذشته ۴۰۰ مرحله و در سال جاری تاکنون ۶۰۰ مرحله طرح جهادی تاب آوری اجرا و در مجموع تاکنون ۲۰۰۰ کیلومتر از شبکه های فشار متوسط بازسازی شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

وی تاکید کرد: در طرح تبدیل شبکه فشار ضعیف  فرسوده به کابل خودنگهدار نیز در کل استان ۲۰ هزار کیلومتر شبکه فشار ضعیف موجود است تاکنون ۳۰ درصد شبکه ها یعنی حدود ۷۰۰۰ کیلومتر به کابل خودنگهدار مجهز شده است و ادامه اجرای این طرح با جدیت در حال پیگیری می باشد تا پایداری شبکه های توزیع برق تضمین شود.

مدیرعامل توزیع برق گیلان خاطرنشان کرد: سالانه ۱۰۰۰ کیلومتر سهمیه احداث کابل خودنگهدار برای استان گیلان تعیین شده است که  سال گذشته ۱۰۰۰ کیلومتر و در سال جاری نیز تاکنون ۸۰۰ کیلومتر از این پروژه اجرایی شد.

میزان خاموشی های برق استان

هنرمند در مورد مدت زمان خاموشی های برق گفت: شاخصی تحت عنوان ” مدت زمان خاموشی به ازای هر مشترک در روز” از سوی وزارت نیرو تعریف شده است که این عدد در سالجاری در استان گیلان۴۴ ثانیه است که در سال گذشته ۴۸ ثانیه بود و تلاش می‌کنیم که این مدت را به ۲۰ ثانیه کاهش دهیم .

وی افزود: بحث خاموشی ها دوجنبه دارد که یکی مربوط به ظرفیت نیروگاههای تولید برق سراسر کشور است که برق تمامی هم میهنان عزیز را تامین می کند و دیگری اختلالات و حوادث شبکه های برق رسانی می باشد.

استقرار سیستم جامع رویت پذیری

هنرمند در مورد سیستم جامع رویت پذیری گفت: برای رفع مشکلات در بحران ها و حوادث غیر مترقبه، سیستم جامع رویت پذیری اجرایی شد و این سیستم در دو بخش در گیلان در حال اجرا است در بخش اول در ۱۲۲ نقطه از شبکه های برق تجهیزات رویت پذیر و کنترل پذیر نصب شده است  که  در شرایط بحرانی اقدامات فنی به سرعت انجام می شود.

در بخش دوم نصب کنتورهای هوشمند برای مشترکین صنعتی می باشد که در استان گیلان برای کل مشترکین صنعتی کنتورهای هوشمند نصب شدو  قابل پایش است.

طرح بزرگ وزارت نیرو برای مشترکین پرمصرف

هنرمند گفت: طرح بزرگ وزارت نیرو در راستای پایش دقیق مصرف برق می باشد و برای تمام مشترکین اداری کشور کنتور هوشمند نصب خواهد شد .

وی افزود: برای ۲۵۰ هزار مشترک پرمصرف گیلانی نیز از هم اکنون اقدامات لازم برای خرید کنتور هوشمند انجام شده است تا مصارفشان از راه دور قابل رویت باشد و پیش بینی می شود تا پیک سال ۱۴۰۱ این کنتورها برای مشترکین پرمصرف گیلانی نصب شود.

راهبرد های تامین برق پایدار در فصل سرد

مدیرعامل توزیع برق گیلان خاطرنشان کرد: وزارت نیرو راهبردهای تکلیفی برای تمامی شرکت های توزیع برق ابلاغ کرده است که این موارد در استان گیلان نیز به اجرا درآمده است و از جمله آنها می توان به همکاری با صنایع بزرگ برای کاهش مصرف، تعدیل روشنایی معابر جاده ها و بزرگراهها و جلوگیری از مصرف برق توسط مراکز استخراج رمزارزها اشاره کرد تا بتوانیم زمستان بدون مشکلی را پشت سر بگذاریم.

رمز ارز های غیر مجاز در گیلان

هنرمند اضافه کرد: شرکت توزیع نیروی برق گیلان در امر شناسایی و کشف رمزارز های غیر مجاز بسیار جدی است و برابر با موازین قانونی تاکنون بیش از ۵۲۰۰ دستگاه رمزارز غیر مجاز درگیلان کشف و ضبط شده است و این روند با همکاری و همراهی مردمی همچنان تداوم دارد و مردم می توانند ازطریق سامانه برق من مراکز غیرمجاز استخراج رمز ارز را اطلاع رسانی کنند و از جوایز تعیین شده وزارت نیرو بهره‌مند شوند.

تشویق های ۵برابری کاهش مصرف

وی در مورد تشویق های ۵ برابری گفت: بر اساس مصوبه دولت برای مصارف مشترکین خانگی در تابستان سال ۱۴۰۱ از ۱۵خرداد تا ۱۵ شهریور تشویق‌های ۵ برابری محاسبه می شود یعنی اگر مشترکی مصرف کمتری نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته باشد از نرخ تشویقی ۵ برابری برخوردار خواهد شد.

هنرمند افزود: این پاداش به این صورت است که به ازای هر یک کیلوواتساعت کاهش مصرف نسبت به سال گذشته ۳۰۰ تومان پاداش تعلق می گیرد که این عدد سال گذشته ۶۰ تومان بود.

آگاهی از پله های محاسبه بهای برق مصرفی

هنرمند اظهار داشت: الگوی مصرف ۴۰۰ کیلوواتساعت درماه های گرم سال برای گیلان که جز مناطق گرمسیری چهار می باشد در نظر گرفته شده   و در ماههای غیرگرم این عدد برابر با ۲۰۰ کیلواتساعت در ماه است.

وی افزود: برای مثال اگر مشترکی تا ۱٫۵ برابر الگو مذکور در ماه مصرف داشته باشد ملزم به پرداخت ۱٫۵ برابر قیمت تامین برق بوده و اگر از ۱٫۵ تا ۲ برابر الگو برق مصرف کند ۲ برابر قیمت برای وی محاسبه می شود و اگر میزان مصرف برق او از ۲ برابر الگو بیشتر باشد ، ۲٫۵ برابر قیمت برای او محاسبه خواهد شد.

مدیرعامل توزیع برق گیلان سامانه برق من را بستری بسیار خوب برای اطلاع از نرخ تعرفه های برق خواند و افزود: در سامانه برق من مشترکین می‌توانند با انتخاب پله مصرف، از نرخ و بهای برق مصرفی خود مطلع شوند.

وضعیت مصرف برق استان

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق گیلان در مورد مدیریت مصرف گفت: استان گیلان جزو استانهای صنعتی نیست که مدیریت مصرف به راحتی انجام شود و از یک میلیون و ۵۵۰ هزار مشترک گیلان ۸۰% مشترکین خانگی هستند که از این میزان در تابستان سالجاری،  ۲۵ درصد مشترکین پرمصرف خانگی درگیلان اصول مدیریت مصرف و صرفه جویی را رعایت نکردند.

وی افزود: از ۱۰۰۰ مگاوات مصرف مشترکین خانگی استان گیلان مقدار ۴۰۰ مگاوات را ۲۵ درصد از مشترکین پرمصرف استفاده می کنند .