نگاه شمال ؛ دومین جشنواره کوچ بهاره دامداران عشایر ( رَمَن شِه) در رضوانشهر، با حضور فرماندار و دیگر مسئولین شهرستانی و استانی برگزار شد   به گزارش نگاه  شمال  و به نقل از روابط عمومی فرمانداری رضوانشهر، به مناسبت دهه کرامت و سالروز آزادسازی خرمشهر؛ امروز جمعه پنجم خرداد دومین جشنواره کوچ بهاره […]

 

نگاه شمال ؛ دومین جشنواره کوچ بهاره دامداران عشایر ( رَمَن شِه) در رضوانشهر، با حضور فرماندار و دیگر مسئولین شهرستانی و استانی برگزار شد

 

به گزارش نگاه  شمال  و به نقل از روابط عمومی فرمانداری رضوانشهر، به مناسبت دهه کرامت و سالروز آزادسازی خرمشهر؛ امروز جمعه پنجم خرداد دومین جشنواره کوچ بهاره دامداران عشایر ( رَمَن شِه) این شهرستان با حضور مهندس سید نادر صفوی میرمحله، دکتر جهانی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان، اعضای شورای تامین، معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری و بخشدار مرکزی رضوانشهر ، جمعی از مدیران شهرستانی و استانی، معاون فرماندار ماسال و بخشدار شاندرمن، گردشگران و مردم شریف رضوانشهر و پره سر و همچنین شهرستان های همجوار، عشایر و دامداران منطقه با هدف معرفی زندگی کوچ نشینی و عشایری و همچنین آداب و رسوم گذشتگان با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی، هنری، ورزشی و … در روستای ییلاقی بیاچال مسیر شالراه بخش مرکزی رضوانشهر برگزار شد.

 

فرماندار رضوانشهر در آیین دومین جشنواره کوچ بهاره دامداران عشایر ( رَمَن شِه) این شهرستان گفت: جامعه عشایری ، به عنوان سنگ بنای تولید، نقش مهمی در امنیت، اقتصاد و استقلال کشور ایفا می کنند و بزرگترین تولید کننده فرآورده های لبنی هستند.

با تشکر از عوامل برگزاری این جشنواره و اصحابه رسانه، دهیاران و شوراهای اسلامی بخش مرکزی، گفت: هدف از برگزاری این جشنواره معرفی زندگی کوچ نشینی و عشایری و همچنین زنده نگه داشتن آئین و فرهنگ غنی پیشینیان است که در تلاش هستیم با کمک مدیر کل میراث فرهنگی استان گیلان به این جشواره به عنوان ثبت ملی انجام شود.

 

وی به نقش روستاييان و عشایر در طول ساليان بعد از پيروزي انقلاب اسلامی در عرصه های مختلف اشاره نمود و افزود: جامعه عشایری ، به عنوان سنگ بنای تولید، نقش مهمی در امنیت، اقتصاد و استقلال کشور ایفا می کنند، چرا که آنها در تامین غذا، امنیت غذایی. سلامت تولید مواد غذایی، صنایع تبدیلی و تولید فرهنگ و آداب و سنن پیشتاز بوده اند.

 

فرماندار رضوانشهر با بیان اینکه تولید محصولات پروتئینی، لبنی و صنایع دستی از شاخصه‌های جامعه عشایری است، تاکید کرد: حمایت از این قشر زحمتکش در امر تولید و فراهم نمودن زیرساخت های مورد نیاز این بخش مهم جامعه باید مورد توجه ویژه باشد.

 

نمانیده عالی دولت در رضوانشهر با اشاره به آرد عشایری نیز بیان داشت: با تلاش و پیگیری های صورت گرفته آرد عشایری را از سهمیه ۷٫۵ کیلو به ۱۲ کیلو رساندیم، که اینها همه از خدمات نظام و دولت مردمی به قشر زحمتکش عشایر می باشد.

 

صفوی با اشاره به اینکه دولت مردمی جناب آقای دکتر رئیسی توجه ویژه ای به قشر عشایر و مناطق روستایی دارد، گفت: بنده به عنوان خادم شما مردمان عزیز با کمک اعضای شورای تامین، حمایت های نماینده محترم حوزه انتخابیه در مجلس شورای اسلامی و مدیران شهرستانی همه توان در جهت رفع مشکلات و خدمات رسانی تلاش خواهیم کرد.

 

ولی جهانی مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی استان گیلان در این مراسم ضمن تقدیر از فرماندار رضوانشهر و برگزارکنندگان این جشنواره به دلیل همکاری به عمل آمده در برگزاری جشنواره‌ای با فرهنگ باستانی« کوچ بهاره» عشایر به عنوان شهرستان پایلوت در گیلان با تایید سخنان فرماندار این شهرستان از در دستور کار قرار گرفتن ثبت ملی جشنواره کوچ بهاره عشایر در شهرستان رضوانشهر خبر داد و گفت: طبق بررسی های به عمل آمده از سال ۱۳۸۰ در شهرستان رضوانشهر بالغ بر ۱۵۵ اثر تاریخی شناسایی شده است .
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی استان گیلان با بیان اینکه این شهرستان حدود ۳ هزار و ۵۰۰سال قدمت دارد و اگر آن را جزو توالش محسوب کنیم ،اولین کاوش های باستان شناسی که در منطقه میان رود و وسکه اتفاق افتاده است مربوط به این شهرستان است، گفت: بخشی از آثار موجود در موزه باستان شناسی و مردم شناسی رشت مربوط به شهرستان رضوانشهر می‌باشد .
او در ادامه از ایجاد اولین موزه عشایر گیلان در رضوانشهر خبر داد و اظهار داشت: با تلاش های صورت گرفته توسط همکاران و فرماندار محترم رضوانشهر، اولین موزه عشایر استان گیلان در ساختمان جوان این شهرستان ایجاد شده است که بخشی از آثار این موزه نیز توسط مردم اهدا شده است .

 

در پایان از عشایر برتر و همچنین هنرمندان شهرستان رضوانشهر تجلیل بعمل آمد.

 

*این شهرستان داری ۹۰ هزار دام سبک و حدود ۳۰ هزار دام سنگین می باشد و دارای ۹۰۰ دامدار که از این تعداد ۲۱۸ خانوار عشایر هستند و سالانه بیش از ۱۰۰۰ تن تولید گوشت قرمز تولید و به بازار عرضه می شود.