برگزاری نخستین همایش نشست تخصصی تالاب بین المللی انزلی، چالش ها وراهکارها نخستین همایش نشست تخصصی تالاب بین المللی انزلی، چالش ها وراهکارها  باحضور استادان  برجسته محیط زیست کشور و همچنین مسئولین استان، سمن ها و دوستداران محیط زیست  صبح روز  پنج شنبه دوم‌تیر ماه در سالن اجتماعات  اداره کل محیط زیست گیلان برگزار شد. تالاب […]

برگزاری نخستین همایش نشست تخصصی تالاب بین المللی انزلی، چالش ها وراهکارها

نخستین همایش نشست تخصصی تالاب بین المللی انزلی، چالش ها وراهکارها  باحضور استادان  برجسته محیط زیست کشور و همچنین مسئولین استان، سمن ها و دوستداران محیط زیست  صبح روز  پنج شنبه دوم‌تیر ماه در سالن اجتماعات  اداره کل محیط زیست گیلان برگزار شد.

تالاب انزلی یکی از مهمترین اکوسیستم‌های کشور است و به عنوان یکی از ارزشمندترین تالاب‌های بین‌المللی جنوب دریای خزر محسوب می‌شود .

این تالاب از سال ۱۳۵۴ به عنوان یکی از تالاب‌های با ارزش بین المللی در فهرست کنوانسیون رامسر به ثبت رسید و متاسفانه طی سالیان گذشته تهدید های ناشی از فعالیت‌های مختلف انسانی و تغییرات گسترده طبیعی منجر به قرارگیری تالاب بین‌المللی انزلی در فهرست تالاب های در معرض خطر نابودی کمیسیون رامسر شد

دکتر رضا زمانی، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان در ابتدای این همایش ضمن تشکر از همکاری سمن ها و دوستداران محیط زیست  گفت ؛ مایه مباهات ماست که در محضر اساتیدی همچون دکتر  مجید مخدوم و  جمشید منصوری هستیم‌.‌

دکتر مخدوم سه نسل از استادان محیط زیست کشور را تربیت کردند  و بی شک با تالیف صدها کتاب و مقاله،  دانش محیط زیست کشور مدیون تلاشهای  ایشان است .‌دکتر  مخدوم‌ همچنین موسس  انجمن ارزیابی محیط زیست کشور می باشد .

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان در ادامه از حضور دکتر منصوری  در این همایش قدردانی کرد و گفت؛ تهیه و تدوین اولین کتاب پرندگان ایران، ماحصل تلاشهای  پنجاه  ساله ایشان ست . دکتر منصوری  تمام زیستگاه های ایران را برای یافتن پرنده های مختلف واکاوی کردند و تجربیات ارزشمند خود را در این کتاب ثبت نمودند .

زمانی تاکید کرد ؛ هدف این بود که از نقطه نظرات  و تجربیات این بزرگواران در احیا تالاب استفاده شود .

دکتر رضا زمانی به نقش تالاب اشاره کرد و گفت  ؛

اهمیت تالاب انزلی  بلحاظ مختلف فراوان است  از جمله می‌توان به رستنگاه گیاهان آبزی،  پالایش دهنده آلاینده‌ها مهارکننده سیلاب،  پناهگاه پرندگان ، تامین کننده آب کشاورزی و همین طور به عنوان تفرجگاه ارزشمند در شمال کشور برای جذب گردشگر نام برد .

این تالاب جزو تالاب های کم عمق با آب شیرین بوده و توسط یک مرز شنی با پهنای حدود یک متر از دریای خزر به جز در یک منطقه گلوگاهی جدا شده است و غیر از نواحی غیر تالابی گاهی ارتفاع نی ها  در این تالاب به ۶ متر هم می رسد.

 زمانی افزود ؛ متاسفانه در چند دهه اخیر افزایش حجم فاضلاب های کشاورزی، خانگی و صنعتی ورودی به تالاب و همچنین کاهش سطح آب دریای خزر موجب رشد وسیع نی، آزولا و سنبل آبی شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان در ادامه به وضعیت تالاب اشاره کرد و گفت؛

۳۱۰ گونه پلاگنتون ، ۳۶۲ گونه گیاهان ابزی و ۷۱ گونه ماهی و ۱۷ گونه خزنده و دو زیست در تالاب انزلی  وجود دارند ‌و متاسفانه همه اینها بواسطه فاضلابهایی که وارد  تالاب انزلی میشوند  در خطر نابودی قرار دارند .

وی در ادامه به  سر ریز فاضلاب ها و عدم تبخیر داری در بالا دست اشاره کرد و یادآور شد ؛

حدود ۴۸۰ هزار متر مکعب در سال سموم  آفات کشاورزی وارد تالاب میشود  و این امار نگران کننده ای است .

 دکتر زمانی در پایان صحبتهای خود گفت ؛ متاسفانه انواع مهاجمان شامل ازولا و سنبل آبی  نفس تالاب را به شماره انداخته است اما چشم به سوی آینده دوخته ایم و

آرزو میکنم در سالهای پیش رو روند احیا تالاب با سرعت بیشتری صورت پذیرد .

در ادامه ، دکتر  مجید مخدوم ، استاد برحسته دانشگاه  بعنوان سخنران این همایش گفت ؛

قصه تالاب قصه دور و درازی است. تالاب انزلی در حال مرگ نیست  و این باور اشتباه است  اما مشکل از انجا آغاز شد  که ما شروع به بهره کشی از تالاب کردیم.

استاد مخدوم در ادامه گفت ؛ سال ۶۱ . گروهی برای  لایه روبی تالاب ، به نیت بقای آن آمدند در حالیکه هدف  آنان خشک کردن تالاب و تغییر کاربری آن  به مسکونی بود .

 وی با ابراز تاسف از اینکه مساحت تالاب در ابتدا  ۱۹ هزار هکتار بود و رفته  رفته این مساحت  کمتر و کمتر شد گفت ؛  ما به این سرمایه ارزشمند کم توجه بودیم و متاسفانه  از تالاب بجای بهره وری، بهره کشی نمودیم و باید عرض کنم

 امروزه مساحت تالاب بیش از ده هزار هکتار نیست .

دکتر مخدوم به راهکارهای حفظ تالاب اشاره کرد و گفت؛

بایستی با نقشه سازی صحیح متوجه شویم‌ توان تالاب چقدر است ؟

 ظرفیت برد تالاب در بخش خشکی ها چقدر است؟

باید توان اکولوژیکی تالاب را روی نقشه آورد  و بعد

راهکار،

ساختار تشکیلاتی ،

 تامین بودجه ، و

زمانبندی مورد نظر برای احیای آن را سنجید و

 بعد از طی این مراحل  میتوانیم امیدوار به نجات این سرمایه طبیعی ارزشمند باشیم.


دکتر منصوری سخنران دیگر این همایش گفت   ؛ تالاب انزلی یه اکوسیستم پیچیده است و امروزه  نیاز به دلسوزی بسیار دارد ، بدلیل اینکه  یکی از مهمترین تالاب ها در سطح بین الملی ست.

وی با اشاره به اینکه محدوده تالاب باید مشخص شود تا کسی نتواند به آن تعرض کند  گفت ؛  حفظ تالاب و صیانت از آن وظیفه همگان است .

دکتر منصوری  گفت ؛  در گذشته ۳۰۰ هزار پرنده مهاجر در تالاب وجود داشت ولی فکر‌ نمیکنم الان بیش از صد گونه پرنده در این تالاب وجود داشته باشد .

این فعال زیست محیطی  تاکید کرد ؛ تنها راهکار ما این است که  نباید هیچ  گونه بهره برداری از تالاب انزلی  صورت بگیرد و دست سودجویان باید از آنجا قطع شود .

در پایان این همایش  دکتر زمانی مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اهدای لوح تقدیر و کتاب جاذبه های طبیعی گیلان از  زحمات ۴۵ ساله  این دو استاد برجسته حفظ زیست  در اعتلای دانش محیط زیست و صیانت از حرمت زمین  قدردانی کردند.

  • نویسنده : سهیلا بی غم