بهره برداری از یک واحد پرورش بوقلمون در روستای کوچکده لاهیجان شاید یک تجربه کوتاه در نگهداری از پرندگان برای احداث مزرعه پرورش بوقلمون سنتی در مقیاس کوچک کفایت کند ولی برای تولید بوقلمون صنعتی حتی در واحد های کوچک شما نیاز به اطلاعات پایه جهت نگهداری طیور دارید. مثلا انواع نژادهای بوقلمون را […]

 

بهره برداری از یک واحد پرورش بوقلمون در روستای کوچکده لاهیجان

شاید یک تجربه کوتاه در نگهداری از پرندگان برای احداث مزرعه پرورش بوقلمون سنتی در مقیاس کوچک کفایت کند ولی برای تولید بوقلمون صنعتی حتی در واحد های کوچک شما نیاز به اطلاعات پایه جهت نگهداری طیور دارید.
مثلا انواع نژادهای بوقلمون را بشناسید یا با بیماری های طیور آشنا باشید و برنامه واکسیناسیون بوقلمون را بدانید یا با دستگاه جوجه کشی کار کرده باشید. حتی با اصول مدیریت واحدهای پرورش طیور باید آشنایی داشته باشید.
بوقلمون  یکی از پرنده های اهلی و بومی است که در اکثر استان های کشور پرورش داده می شود . تهیه زمین ، تجهیزات لازم ، تخم نطفه دار و دستگاه جوجه کشی و جیره غذایی مناسب از مهم ترین اقداماتی است که برای شروع کار نیاز دارید.
در چهارمین روز از دهه مبارک فجر با حضور بخشدار و رییس کمیته امداد لاهیجان و چند مسئول شهرستانی و اصحاب رسانه از یک واحد گوشتی پرورش بوقلمون بیوتی در روستای کوچکده لاهیجان بازدید بعمل آمد.
مهندس مرضیه کیایی  کارشناس ارشد صنایع غذایی است  که به اتفاق خواهر دوقلوی خود راضیه کیایی از حدود قریب به ۱۵ سال پیش کار پرورش بوقلمون را آغاز کرده است.

او در این باره می‌گوید؛  کارم را با مشکلات زیادی شروع کردم،  از محل نگهداری پرندگان گرفته تا تهیه جوجه و دان مرغ و ….
خوب به خاطر دارم که در روزهای اول کارمان به  اتفاق خواهرم برای گرفتن جوجه  که وارداتی بودند به فرودگاه امام خمینی می‌رفتیم و تا چند سال این روند ادامه داشت.
خوشبختانه بعدها شرکت تینا و زرین به عنوان دو شرکت جوجه کشی بوقلمون در گیلان نیاز ما را در این زمینه برطرف کردند و دیگر نیاز نبود برای تهیه جوجه این مسیر طولانی را طی کنیم.
وی در ادامه به مسئله تهیه دان مرغ پرداخت و گفت متاسفانه در اولین مرحله پرورش به دلیل اینکه تجربه کافی در این زمینه نداشتیم متحمل خسارت شدیم و
در دومین مرحله هم دچار حادثه آتش‌سوزی سوله شدیم و پس از آن کم‌کم با اضافه کردن تجربیات موفق شدیم این راه ۱۵ ساله را طی کنیم.

   وی در ادامه گفت از فرماندار محترم و معاونت امور        دام استان تقاضا دارم زمینی از منابع طبیعی را در اختیار من قرار دهند تا بتوانم با دلگرمی بیشتری کار کنم و علاوه بر اینکه موجب رونق صنعت این شهر و استان باشم زمینه اشتغال چندین نفر را هم فراهم آورم.وی با اشاره به اینکه هزینه های نگهداری بوقلمون بسیار زیاد است گفت علی‌رغم تمام مشکلاتی که از گذشته تا به امروز داشتم سرپا بودم،  ولی در حال حاضر به دلیل مسائل کرونا و سختی معیشت و کاهش درآمدها ،  توان مقابله با بروکراسی های اداری را ندارم و تقاضا دارم فرماندار و مسئولین ذیربط با عنایت بیشتری  به صنف ما  توجه داشته باشند.‌
مرضیه کیایی در پایان از کارمندان کمیته امداد لاهیجان جناب آقای عظیم اسکندری، آقای صداقت نیا ، آقای کسری و دیگرانی که نهایت همکاری و همیاری را با او  داشتند تشکر کرد و اظهار امیدواری کرد این بازدید موجب رونق کسب و کار و رفع مشکلات این واحد تولیدی شود

  • نویسنده : سهیلا بی غم‌