شهرام مومنی رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت ؛ در تاریخ ۲۹ خرداد حریق بیمارستان قائم در ساعت ۱:۱۳ اعلام می شود و به محض دریافت پیغام ۳۶ ثانیه ای، نیروهای آتش نشانی طی ۴ دقیقه که استاندارد جهانی است به محل حادثه رسیدند. اطلاعات درستی به نیروها اعلام نمی شود. این […]

شهرام مومنی رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت ؛

در تاریخ ۲۹ خرداد حریق بیمارستان قائم در ساعت ۱:۱۳ اعلام می شود و به محض دریافت پیغام ۳۶ ثانیه ای، نیروهای آتش نشانی طی ۴ دقیقه که استاندارد جهانی است به محل حادثه رسیدند. اطلاعات درستی به نیروها اعلام نمی شود. این که حریق در کدام بخش است به درستی اعلام نمی شود و زمان رسیدن به کانون حریق افزایش می یابد. تیم عملیاتی بدون اطلاعات درست، شروع به عملیات می کند. در شرایط عادی رسیدن به کانون ۲ دقیقه زمان میبرد.

 

وی با اشاره به تاخیر بیمارستان در اعلام حریق و بیان اینکه در زمان شروع عملیات، آتش در اتاقی که آتش شعله ور بوده به سقف آرمسترانگ رسیده بود و کابل ها و تاسیسات نیز دچار حریق شده بودند افزود: ظاهرا با اولین هشدار آتش، مسئولان بیمارستان کم کاری کرده اند. در هشدار دوم که پس از ۴۰ ثانیه اعلام شد و پس از اینکه با تلفنخانه خودشان تماس میگیرند بعد از آن با سازمان آتش نشانی تماس میگیرند. حدود ۷ دقیقه از زمان شروع آتش اینگونه از بین می رود. دوربین ها نشان می دهند با مشاهده دود می توانستند طبق دستورالعمل توسط تیم مدیریت بحرانشان نسبت به خروج اضطراری بیماران اقدام کنند.

 

مومنی خاطر نشان کرد: برای امداد به بیمارستان قائم طبق پروتکل ها نسبت به اعزام نیرو اقدام کردیم. ۲۸ خودرو اعزام می شوند. هر نقطه از شهر یک کد ماند تا اگر اتفاق همزمانی رخ داد بتوانیم پوشش بدهیم. در این حادثه ۱۴۲ فرد بستری را بدون اینکه دچار سوختگی شوند خارج کردیم. پرسنل و همراهان را در آمار نیاورده ایم. بیمارستان نیز باید پروتکل هایی را رعایت میکردند. با دستگاه های دستی باید برخی بیماران پیش از حضور آتش نشانی به اورژانس منتقل می شدند.

 

وی افزود: متاسفانه ۹ بیمار در این حادثه جانشان را از دست داده اند و بیمارانی بودند که با دستگاه زنده بودند و در آی سی یو بستری بودند و جای تاسف دارد و خدمت خانواده هایشان تسلیت عرض می نماییم و علت حریق بیمارستان قائم اتصالی در اتاق یو پی اس بوده است