در نهمین روز از دهه مبارک فجر و با حضور مسئولین اتفاق افتاد؛ بهره برداری از سیلوی ۳۰ هزار تنی غلات در بندر انزلی روز پنجشنبه و در نهمین روز از دهه مبارک فجر سیلوی ۳۰ هزار تنی غلات در اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان به بهره برداری رسید. در این مراسم که با […]

در نهمین روز از دهه مبارک فجر و با حضور مسئولین اتفاق افتاد؛

بهره برداری از سیلوی ۳۰ هزار تنی غلات در بندر انزلی

روز پنجشنبه و در نهمین روز از دهه مبارک فجر سیلوی ۳۰ هزار تنی غلات در اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان به بهره برداری رسید.
در این مراسم که با حضور مقامات استانی و شهرستانی برگزار شد سیلوی غلات ۳۰ هزار تنی شرکت “غلات بان”با سرمایه گذاری ۴۰۴ میلیارد ریال در مساحت ۸ هزار و ۵۰۰ متر مربع و اشتغالزایی ۴۳ نفر افتتاح  و  به بهره برداری رسید .
همچنین اجرای محوطه سازی ترمینال کانتینری و تاسیسات زیربنایی اراضی استحصالی ضلع شرقی مجتمع بندری انزلی با اعتبار سازمانی ۹۱۰ میلیارد ریال و اشتغال زایی ۱۰۱ نفر از جمله پروژه هایی است که در این روز به بهره برداری رسید.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان در این مراسم  از سرمایه‌گذاری ۱۳۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی در بنادر استان گیلان در قالب  پروژه های افتتاح شده در دهه فجر امسال خبر داد

حمیدرضا آبایی  با اشاره به افتتاح چندین پروژه زیرساختی و توسعه‌ای سازمان بنادر و دریانوردی در این استان ، یکی از این پروژه‌ها را احداث سیلوی غلات ۳۰ هزار تنی عنوان کرد و گفت : این طرح با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به میزان ۴۰۴ میلیارد و ۴۱۷ میلیون ریال در زمینی به مساحت ۸۵۰۰ مترمربع به بهره‌برداری رسیده است .

 

به گفته وی ، این سیلو دارای ۹ کندو است و با بهره‌برداری از آن که زودتر از موعد ۲ ساله صورت گرفته است ، زمینه اشتغال‌زایی مستقیم برای ۱۳ نفر و اشتغال‌زایی غیرمستقیم برای ۳۰ نفر فراهم شده است . همچنین با توجه به افزایش قیمت‌ها ظرف ۲ سال اخیر ، با این پروژه میزان سرمایه‌گذاری به حدود مبلغ ۷۰۰ میلیارد ریال رسیده است .

.

ابایی درباره این پروژه گفت؛  قرارداد اولیه  این پروژه با اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیارد کلید  خورد اما با توجه به شرایط اقتصادی موجود،  تاکنون ۷۰ میلیارد  برای افتتاح  آن هزینه شده است.
وی از آقای زرگران مدیر عامل شرکت که سرمایه‌گذار این کار بوده و بازوی توانمند اقتصادی منطقه می باشد قدردانی کرد.
وی اظهار امیدواری کرد با افتتاح این پروژه مجتمع بندری انزلی به جایگاه اصلی خود در تجارت کشور برسد و این امر با حمایت همه مسئولان استانی میسر خواهد بود .

وی ظرفیت بنادر خزر را حدود ۱۶۵ میلیون تن اعلام کرد و افزود : از این مقدار تنها ۲۷ میلیون تن استفاده می‌شود . کشور قزاقستان از ۲۰ درصد ظرفیت بنادر خود، آذربایجان ۱۰ درصد، ترکمنستان هفت درصد، روسیه ۳۴ درصد و ایران ۲۱ درصد از ظرفیت بنادر خود را استفاده می کند .

 

وی گفت: از ۳۲۲ شناوری که در دریای خزر تردد دارند ۵۳ فروند کشتی به ایران تعلق دارد که میانگین سنی این کشتی ها به ۲۶ سال می رسد و به این ترتیب ما در دریای خزر با ناوگان پیر مواجه هستیم .

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان همچنین از اجرای محوطه‌سازی ترمینال کانتینری و تاسیسات زیربنایی اراضی استحصالی ضلع شرقی بندر انزلی به عنوان یکی دیگر از طرح‌های افتتاح شده در دهه فجر نام برد و گفت : این طرح با اعتباری معادل ۹۱۰ میلیارد ریال طی ۳۰ ماه به بهره‌برداری رسیده و با افتتاح پروژه ، زمینه اشتغال‌زائی مستقیم برای ۸۰ نفر و اشتغال‌زائی غیرمستقیم برای ۲۱ نفر فراهم شده است .

آبایی منطقه ویژه انزلی را کهن بوم اقتصادی استان گیلان نام نهاد و گفت در مجموعه ای قرار داریم که بیش از یک قرن  تجربه تجارت دریایی ، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی برای این شهر و استان دارد .
وی اظهار امیدواری کرد با نگاه ویژه به بحث اقتصاد دریا محور ،  پیشگام اقتصادی منطقه گیلان باشیم .

  • نویسنده : سهیلا بی غم