خارج کردن قاشق غذاخوری از معده بیمار گیلانی بدون عمل جراحی نگاه شمال؛ تیم درمانی فوق تخصصی گوارش و کبد مرکز آموزشی درمانی رازی در رشت، توانست بدون عمل جراحی و آسیب به دستگاه گوارش و تنفسی، قاشق ۱۸ سانتی‌متری را از معده بیمار ۴۲ ساله، خارج کند.   تیم درمانی فوق تخصصی گوارش و […]

خارج کردن قاشق غذاخوری از معده بیمار گیلانی بدون عمل جراحی

نگاه شمال؛ تیم درمانی فوق تخصصی گوارش و کبد مرکز آموزشی درمانی رازی در رشت، توانست بدون عمل جراحی و آسیب به دستگاه گوارش و تنفسی، قاشق ۱۸ سانتی‌متری را از معده بیمار ۴۲ ساله، خارج کند.

 

تیم درمانی فوق تخصصی گوارش و کبد مرکز آموزشی درمانی رازی رشت متشکل از دکتر افشین شفقی- فوق تخصص گوارش و کبد، دکتر بهنام مسیحی پور و دکتر محمد الماسی- دستیاران فوق تخصصی گوارش و کبد، دکتر نسترن اسودی- رزیدنت گوارش و کبد، دکتر سمانه غضنفر تهرانی- متخصص بیهوشی و مریم محسن پور- دستیار پرستاری که یک تیم ورزیده و آموزش‌ دیده در مرکز آموزشی درمانی رازی می باشد، در رخدادی نادر توانست بدون عمل جراحی و آسیب به دستگاه گوارش و تنفسی، قاشق ۱۸ سانتی‌متری را از معده بیمار ۴۲ ساله خارج کند.

 

دکتر شفقی- فوق تخصص گوارش و کبد و مسئول تیم درمان این بیمار در جمع خبرنگاران با تشریح اقدامات درمانی انجام شده اظهار کرد: خروج این قاشق با کمک آندوسکوپی با موفقیت و در زمان کوتاهی انجام شد. به گفته این استاد دانشگاه علوم پزشکی گیلان، طول قاشق فلزی خارج‌شده از معده این بیمار، ۱۸ سانتی‌متر بود که به دیواره معده فشار وارد می‌کرد.

 

وی همچنین به شیوه‌های خاص به کار گرفته‌ شده در خارج کردن قاشق از معده بیمار نیز اشاره کرد و گفت: این جسم خارجی چون طول بلندی داشت و فلزی سخت و انعطاف‌ناپذیر بود، خروجش از حلق به‌راحتی امکان‌پذیر نبود و با مانورهای خاص و با تغییر وضعیت دادن بیمار، خارج شد.

 

نکته قابل‌ توجه در این شیوه درمانی و نادر اینکه بدون‌ آسیب وارد کردن به دستگاه گوارش یا مجاری هوایی و همچنین بدون انجام عمل جراحی روی شکم بیمار، قاشق از معده خارج گردید.

 

بنا بر گفته پزشک معالج، در حال حاضر حال عمومی بیمار خوب بوده و خارج کردن قاشق برای بیمار، عارضه‌ای نداده است و به‌زودی مرخص می‌شود. گفتنی است خارج کردن جسم خارجی نظیر قاشق پیش‌تر تنها با عمل جراحی میسر بود و تاکنون گزارش‌های معدودی از خروج جسم خارجی با این ابعاد و مشخصات از معده بیمار گزارش شده است.