دبیر کمیته علمی کشوری کرونا: مرخصی نیروهای بهداشتی و درمانی در صورت ابتلا به اُمیکرون و وجود علائم خفیف، ۵ روز است دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه پنجاه و هشتمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا اظهار داشت: در صورتی که نیروهای بهداشتی و درمانی، علائم خفیف مانند تب و لرز داشته باشند، تا ۵ روز […]

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا:

مرخصی نیروهای بهداشتی و درمانی در صورت ابتلا به اُمیکرون و وجود علائم خفیف، ۵ روز است

دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه پنجاه و هشتمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا اظهار داشت: در صورتی که نیروهای بهداشتی و درمانی، علائم خفیف مانند تب و لرز داشته باشند، تا ۵ روز بعد از مثبت شدن تست شان می توانند از مرخصی استفاده کنند اما اگر فردی دارای درگیری شدید و نیازمند بستری باشد، با تایید متخصص مربوطه می تواند از مرخصی بیشتری استفاده کند. نیروهای بهداشتی و درمانی که پس از ۵ روز مرخصی به محل کار بر می گردند باید از ماسک های مطمئن و استاندارد مانند N95 و یا دو ماسک سه لایه استفاده کنند.

وی افزود: بر اساس آخرین پروتکل درمانی کشور برای کرونا، درمان اُمیکرون تفاوت چندانی با دلتا ندارد اما اُمیکرون سرایت پذیری بیشتری دارد و بر خلاف دلتا، سیستم تنفسی فوقانی را بیشتر درگیر می کند بنابراین اگر بیماری دارای علائم ریوی و درگیری سیستم تنفسی تحتانی داشته باشد و اکسیژن خون این فرد کاهش پیدا کند و بستری شود، از نظر درمانی، تفاوتی با درمان دلتا ندارد و از درمان ها و داروهای معمول در پروتکل کشوری استفاده می شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا یادآور شد: اگر بیماری درگیری ریوی نداشته اما عوامل خطر داشته باشد که فرد را مستعد بستری شدن در بیمارستان و بخش های مراقبت های ویژه کند و یا باعث افزایش میزان مرگ و میر وی شود، درمان سه روزه رمدسیویر در کلینیک های سرپایی مورد تایید معاونت درمان وزارت بهداشت توصیه می شود که در پروتکل ۱۱ درمان کووید۱۹ نیز از سوی این معاونت به دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی ابلاغ شده است. پزشکان و کادر درمانی می توانند با مراجعه به پروتکل ۱۱ معاونت درمان، تمامی زوایای درمانی را بدانند و بر اساس آن، تصمیم گیری کنند.

دکتر جماعتی گفت: باتوجه به شیوع گسترده اُمیکرون که باعث تبدیل رنگ تعدادی از شهرهای کشور به قرمز و نارنجی شده، توصیه و مصوبه مورد اجماع اعضای کمیته علمی کرونا در جلسه روز گذشته این بود که محدودیت های اجتماعی تا دو هفته در سراسر کشور اجرا شود که این محدودیت ها می تواند در مجامعی مانند مدارس، دانشگاه ها، کنسرت ها، مجموعه های ورزشی و … که تعداد زیادی افراد در آن حضور دارند، اجرایی شود و پس از آن دوباره بر اساس شرایط کشور، تصمیم گیری می شود.

وی خاطرنشان کرد: برای پیشگیری از ابتلا به اُمیکرون، توصیه ما این است که همه افرادی که از منزل خارج می شوند، حتما از ماسک استفاده کنند و ماسک به طور درست و کامل دهان و بینی را بپوشاند. توصیه می شود که تمامی مجامع و محل هایی که افراد زیادی رفت و آمد دارند، استفاده از ماسک باید الزامی باشد و اگر فردی فاقد ماسک است، به صورت رایگان در اختیار او قرار گیرد چراکه استفاده از ماسک در کاهش سرایت زایی بیماری، تاثیر بسیار زیادی دارد.

به گفته دبیر کمیته علمی کشوری کرونا، تزریق واکسن در گروه سنی ۵ تا ۱۱ سال که در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسیده، در دو نوبت و به اندازه حجم تزریقی به بزرگسالان خواهد بود و بر اساس مجوزهای سازمان غذا و دارو و مطالعات انجام شده، دُز تزریقی در این گروه سنی، به اندازه بالغین است.

دکتر جماعتی خاطرنشان کرد: افرادی که بیماری های نقص ایمنی و یا تحت درمان های داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی قرار دارند و دارای بیماری های زمینه ای هستند که بیماری کرونا، می تواند آنها را به سرعت و شدت درگیر کرده و باعث بستری شدن آنها شود، از ماسک مناسب از جمله N95 استفاده کنند و یا اگر امکان استفاده از این نوع ماسک را نداشته باشند، از دو ماسک سه لایه استاندارد استفاده کنند. ثابت شده که استفاده از ماسک مناسب می تواند تا ۳۵ درصد از درگیری افراد با کرونا پیشگیری کند.

وی گفت: برای درمان سرپایی بیماران مبتلا به اُمیکرون افرادی که فاقد عوامل خطر، درگیری ریوی و بیماری نقص سیستم ایمنی هستند و در سنین بالا نیستند و علائم خفیفی همچون تب، گلودرد، آب ریزش بینی، ضعیف، بیحالی و سردرد دارند معمولا ماندن در خانه و عدم حضور در جامعه و نیز درمان های حمایتی مانند مصرف مایعات توصیه می شود.