وبینار ارزیابی اجرای طرح بررسی عوامل خطر بیماری های غیر واگیر(STEPS) با حضور دکتر آبتین حیدرزاده، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن کنفرانس این معاونت برگزار شد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در چهل و ششمین وبینار گزارش صبحگاهی اجرای طرح بررسی عوامل خطر بیماری های غیر واگیر، اظهار داشت: با توجه به گسترش روزافزون بیماری‌های غیر واگیر در دنیا، سازمان جهانی بهداشت در راستای اجرا و پیاده‌سازی مناسب نظام مراقبت عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر برای دسترسی به اطلاعات معتبر و قابل ‌مقایسه از این عوامل خطر عمده، رویکرد گام‌به‌گام بررسی عوامل خطر این بیماری‌ها را ابداع کرده است که این پیمایش، در همین راستا به اجرا درمی‌آید.
وی با بیان این‌که چندین دهه است که بیماری‌های غیرواگیر مانند بیماری قلبی و عروقی و عوامل زمینه‌ای آن مانند چربی خون، فشار خون، قند خون و هم‌چنین انواع سرطان‌ها مشکل عمده سلامتی مردم در سراسر دنیا شده، افزود: برای این‌که این بیماری‌ها مدیریت شوند و مدیران بخش بهداشت بتوانند برای پیشگیری از آن‌ها تصمیم‌گیری بهتری داشته باشند نیاز به دانشی است که با پژوهش و پایش به‌دست می‌آید؛ یکی از این پایش‌ها طرح STPS است که اولین بار در سال ۱۳۸۳ اجرا شد و هر سه سال یک بار این پیمایش اجرا می‌شد.

دکتر حیدرزاده بیان کرد: هدف از این پیمایش شناسایی و بررسی عوامل خطر بیماری های غیر واگیر است که طی دستورالعمل های صادره از وزارت بهداشت، این پیمایش در دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ۷۲ خوشه و در ابتدا در شهرستان های رشت، لاهیجان، انزلی، تالش، املش در حال اجرا می باشد.

در ادامه این وبینار دکتر حسن رخ شاد- مدیر گروه بیماریهای واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه ضمن تاکید بر اجرای صحیح این پیمایش برای یافتن شاخص های مورد انتظار عوامل خطر و شیوع بیماری های غیر واگیر در جامعه گیلان ادامه داد: این طرح در سه مرحله انجام می‌شود؛ گام اول پرسشگری است که با مراجعه همکاران ما با کارت شناساییِ مشخص به درِ خانه‌های افراد انجام می‌شود و پرسش‌نامه استاندارد را پر می‌کنند. در گام دوم تن‌سنجی انجام می‌شود که شامل اندازه‌گیری قد، وزن، دور شکم و فشار خون است و گام سوم نیز انجام آزمایش خون برای شناسایی بیماری است.
دکتر علی داودی – رئیس گروه بیماریهای غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه با اشاره بر مشکلات موجود برای مراجعه به درب منازل و اجرای این پیمایش در دوران کووید ۱۹، ضمن تشکر از تلاش همکاران شهرستان ها، بر ادامه فعالیت خطر سنجی قلبی عروقی و برنامه های روتین و مراقبت بیماریهای غیر واگیر تاکید نمودند.
در ادامه این وبینار مدیران شبکه های بهداشت و درمان شهرستانهای رشت، لاهیجان، انزلی، تالش به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود در زمینه مشکلات و میزان پیشرفت اجرای طرح بررسی عوامل خطر بیماری های غیر واگیر  در شهرستان ارائه و تصمیمات لازم در این خصوص  اتخاذ گردید.

لازم به ذکر است ؛ چهل و ششمین وبینار گزارش صبحگاهی با محوریت ارائه گزارش در زمینه نحوه اجرای طرح بررسی عوامل خطر بیماری های غیر واگیر(STEPS) توسط شهرستانهای رشت، لاهیجان، انزلی، تالش، املش با حضور دکتر آبتین حیدرزاده-  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، مدیران و روسای گروه مرتبط معاونت بهداشتی دانشگاه با مدیران شبکه های بهداشت و درمان تابعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان با رعایت پروتکل های بهداشتی امروز یکشنبه سوم اسفند ماه سالجاری از ساعت ۸ الی ۹ صبح در سالن کنفرانس معاونت بهداشتی دانشگاه برگزار شد.