دکتر آشوبی در همایش تخصصی هفته قضائیه مطرح کرد: تامین و ارتقای «امنیت و سلامت»، وجه مشترک دستگاه قضا و نظام سلامت/ همه مکلف به تحقق جوانی جمعیت هستیم رشت/نگاه شمال ؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تامین و ارتقای امنیت و سلامت را وجه مشترک دستگاه قضا و نظام سلامت دانست و گفت: در […]

دکتر آشوبی در همایش تخصصی هفته قضائیه مطرح کرد:

تامین و ارتقای «امنیت و سلامت»، وجه مشترک دستگاه قضا و نظام سلامت/ همه مکلف به تحقق جوانی جمعیت هستیم

رشت/نگاه شمال ؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تامین و ارتقای امنیت و سلامت را وجه مشترک دستگاه قضا و نظام سلامت دانست و گفت: در دانشگاه علوم پزشکی، هدف، حفظ و ارتقای نظام سلامت و در دادگستری نیز هدف، حفظ و ارتقای سطح امنیتی جامعه و عدالت در اجرای حقوق است که ذینفع همه آن‌ها مردم هستند.

 

 

به گزارش نگاه شمال وبه نقل از (وب‌دا)، دکتر محمدتقی آشوبی- رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان امروز در همایش استانی هفته قوه قضاییه که با حضور بسیجیان، نخبگان، حقوق‌دانان، اساتید حوزه و دانشگاه در سالن اجتماعات امام خمینی (ره) دادگستری کل استان برگزار شد، با تبریک هفته قوه قضاییه و تقدیر از قضات و کارکنان، اظهار کرد: هفته قوه قضاییه فرصت مغتنمی برای قدرشناسی از قضات و کارکنان مردمی و صدیقی است که تمام تلاششان، اجرای عدالت و استیفای حق مردم است.

 

وی با اشاره به وجه مشترک نظام سلامت با دستگاه قضا، افزود: در دانشگاه علوم پزشکی، هدف، حفظ و ارتقای نظام سلامت و در دادگستری هم، هدف، حفظ و ارتقای سطح امنیتی جامعه و عدالت در اجرای حقوق است که ذینفع همه آن‌ها مردم هستند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به ابرچالش جمعیتی در گیلان اشاره کرد و گفت: گیلان، سالمندترین استان و به لحاظ فرزندآوری نیز در رده آخر کشوری است به گونه‌ای که رشد جمعیت در استان، یک صدم بوده و اگر تا پنج سال آینده، جمعیت فعال به فرزندآوری روی نیاورد، گیلان با جمعیت غیرمولد و سالمند، مواجه خواهد شد.

 

دکتر آشوبی با اشاره به تحمیل هزینه گزاف جمعیت سالمند، خاطرنشان کرد: ۱۵ درصد جمعیت فعلی استان گیلان، سالمند هستند و این جمعیت، ۷۰ درصد کل منابع بهداشت و درمان را مصرف می‌کند.

 

وی با ابراز گلایه از برخی دستگاه‌ها به لحاظ عدم نقش‌آفرینی و عدم انجام تکالیف قانونی در رابطه با قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، خواستار ترویج فرهنگ فرزندآوری در سطح شهرستانها شد.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اذعان به اینکه طی سال‌های اخیر، حدود ۳۲ هزار تولد در استان صورت گرفته، اما این میزان اکنون به ۲۰ هزار نفر رسیده است، تصریح کرد: همه دستگاه ها طبق قانون جوانی جمعیت، مکلف به همکاری در اجرای قوانین مرتبط با جوانی جمعیت و حمایت خانواده هستند.

 

دکتر آشوبی با اشاره به تهدیدات کاهش نسلی، خاطرنشان کرد: اگر رشد جمعیتی در استان گیلان و کشور به روال کنونی تداوم داشته باشد، در تامین پزشکان تخصصی، نیروهای امنیتی و سایر منابع انسانی لازم، با چالش عمده، مواجه خواهیم شد.