صبح امروز نشست دانشگاهی جوانی جمعیت و حمایت از خانواده گیلان در سالن اجلاس حوزه ریاست دانشگاه با حضور دکتر محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و دیگر اعضا برگزار شد. نگاه شمال؛ دکتر محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با اشاره به کاهش حدود هفت‌درصدی موالید گیلان در سال […]

صبح امروز نشست دانشگاهی جوانی جمعیت و حمایت از خانواده گیلان در سالن اجلاس حوزه ریاست دانشگاه با حضور دکتر محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و دیگر اعضا برگزار شد.

نگاه شمال؛ دکتر محمدتقی آشوبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این نشست با اشاره به کاهش حدود هفت‌درصدی موالید گیلان در سال ۱۴۰۱ نسبت به ۱۴۰۰، اظهار کرد: خوشبختانه میزان کاهش موالید در استان گیلان که در رتبه چهارم کمترین میزان موالید در کشور بود، امسال در مقایسه با سال گذشته رشد داشته و به ۲٫۴ درصد رسیده است.

وی با اشاره به تغییرات میزان فوت گیلان در هشت‌ماهه امسال در مقایسه با سال گذشته، افزود: میزان مرگ‌ومیر در گیلان نیز حدود چهار درصد افزایش‌یافته که با توجه به پیری جمعیت استان، دور از انتظار نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به عزم و جدیت استان در مقوله جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، گفت: گیلان از ابتدای امسال تاکنون ۱۷ نشست تخصصی پیرامون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده برگزار کرده و موانع و مشکلات این قانون فوری و واجب را در استان تسهیل و رفع کرده است.

دکتر آشوبی، کنترل سقط‌های غیرقانونی را یکی از راهکارهای مؤثر در افزایش جمعیت دانست و گفت: برخی از مراکز درمانی و بیمارستانی در افزایش سقط‌های غیرقانونی پیشرو بودند که اقدامات کنترل و مهار آن‌ها شجاعانه در قرارگاه سلامت استانی تصویب و اجرا شد و تعدادی نیز در دست اجرا قرار دارند.

وی سلامت مردم را یک اصل دانست و تصریح کرد: در تأمین و حفظ سلامت مردم و ارتقای آن با احدی تعارف نداریم و سلامت مردم را با هیچ‌چیز معاوضه و معامله نمی‌کنیم.

گفتنی است در این نشست مصوبات بیست و یکمین نشست قرارگاه جوانی جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تغییرات جمعیتی استان گیلان و همچنین اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در حیطه معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان طرح و بررسی شد.