طرح جامع جدید در راستای توسعه و رفع موانع طرح هادی نیست. معتقدیم باید همه آن چیزی که در طرح هادی وجود داشت حفظ شود و تمام نیازمندی‌های پیشرفت و توسعه همه‌جانبه شهری در طرح جامع اضافه گردد، نه اینکه در طرح جامع آنچه در طرح هادی هم وجود داشت را از ما بگیرند


دکتر سلسله عضو شورای اسلامی بندر کیاشهر در گفتگوی اختصاصی با نگاه شمال درباره طرح جامع و تفصیلی این شهر توضیحاتی داد و گفت ؛

ما ۱۱۲۰ هکتار زمین در محدوده طرح هادی داشتیم که در طرح جامع به ۸۷۰ هکتار کاهش یافت، بنابراین ۲۴۴ هکتار از مساحت شهری کم شد و تکلیف ساخت‌وسازهایی که در این ۲۴۴ هکتار بوده، طبق طرح جامع در محدوده طرح جامع شهری نیست و از سال‌ ۸۶ تا سال ۹۶ که طرح جامع مطرح شد مدیریت شهری بر اساس طرح هادی اعمال‌نظر کرد.

دکتر سلسله با ابراز نگرانی از تبعات به وجود آمده از این رخدادها، گفت: مشکل ما اینجاست شهروندانی که ساختمان‌های خود را ساخته و برای پایان کار اقدام کرده‌اند، شهرداری به آن‌ها می‌گوید ملک شما در محدوده قانونی شهر نیست و کاربری آن باغی است.

حال این سؤال پیش می‌آید که چرا شش سال پیش که به دنبال سند و کاربری بودند در محدوده مسکونی محسوب می‌شدند جواب این است: آن زمان بر اساس طرح هادی اعمال‌نظر شد و هم‌اکنون بر اساس طرح جامع محاسبه می‌شود!

باید طرحی که بعدها می‌آید باعث پیشرفت شود، آن‌هم پیشرفت همه‌جانبه به لحاظ کمی و کیفی و کاربردی باشد، بنابراین طرح جامع جدید در راستای توسعه و رفع موانع طرح هادی نیست. معتقدیم باید همه آن چیزی که در طرح هادی وجود داشت حفظ شود و تمام نیازمندی‌های پیشرفت و توسعه همه‌جانبه شهری در طرح جامع اضافه گردد، نه اینکه در طرح جامع آنچه در طرح هادی هم وجود داشت را از ما بگیرند.

سلسله گفت: چیزی بالغ‌بر ۴۵۰ هکتار ازلحاظ کیفی و کاربردی درون محدوده‌ای را از دست دادیم، وی تأکید کرد: مگر می‌شود املاک شخصی شهروندی که سند مالکیت در محدوده شهر داشت، شرکت پارسوماش آن را با تغییر کاربری به کاربری انتظامی، بهداشتی و یا آموزشی معرفی کند، پس مشخص است که دورکاری شده و برداشت میدانی انجام نشده است.
وی با تأکید بر اینکه مسکن و شهرسازی در هر شهری اراضی را تحت تملک خود دارد و در این شهر هم مسکن و شهرسازی هم اراضی دارد که در محدوده‌ طرح هادی و جامع است، گفت: معمولاً دولت از آن اراضی برای کاربری‌های انتظامی، دولتی و آموزشی استفاده می‌کند.
بنابراین در آبان ماه سال ۱۳۹۶ ضربه مهلکی بر پیکره توسعه شهری وارد شد و از بسیاری جهات به مشکل برخوردیم

 

  • نویسنده : سهیلا بی غم‌