رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در آیین جشن نفس مطرح کرد: گیلان قطب پیوند اعضای شمال کشور است رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان این استان را قطب شمال پیوند اعضای بدن در شمال کشور اعلام کرد و گفت: بیماران زیادی در لیست انتظار برای پیوند اعضا هستند که فرهنگ‌سازی، عزم ملی و هم‌افزایی عمومی […]

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در آیین جشن نفس مطرح کرد:

گیلان قطب پیوند اعضای شمال کشور است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان این استان را قطب شمال پیوند اعضای بدن در شمال کشور اعلام کرد و گفت: بیماران زیادی در لیست انتظار برای پیوند اعضا هستند که فرهنگ‌سازی، عزم ملی و هم‌افزایی عمومی می‌تواند باعث رفع این مشکل در کشور و استان گیلان شود.

 

 

به گزارش نگاه شمال ؛ دکتر محمدتقی آشوبی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان امروز در چهارمین آیین «جشن نفس» گیلان در تالار مرکزی شهر رشت با اشاره به اهمیت جان و نفس، اظهار کرد: جان و ارزش انسان حائز اهمیت بوده و هر تلاشی در این سمت‌وسو انجام شود، بسیار ارزشمند و قابل تقدیر و تجلیل است.

 

وی با تأکید بر اصل مراقبت به جهت حفظ جسم و جان توسط انسان‌ها، افزود: انسان باید با رعایت تعادل و مدارا، مراقب جان، سلامتی و نیازهای خود باشد تا زندگی بهتری داشته باشد و از انسانیت خود به شکل بهتری استفاده کند.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان بر ضرورت تلاش همگانی و ترویج فرهنگ اهدای عضو در جامعه تأکید کرد و افزود: ما باید روزی را جشن بگیریم که هیچ فرد مرگ مغزی، اعضای ارزشمند خود را با خود به زیرخاک نبرد و هیچ انسان نیازمند پیوندی در لیست انتظار به دلیل نرسیدن عضو پیوندی، جان خودش را از دست ندهد.

 

دکتر آشوبی با بیان اینکه گیلان قطب شمال کشور است، تصریح کرد: خوشبختانه در دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اهدای عضو، پیشینه خوبی دارد و سالانه پیوند اعضای کبد، کلیه، قرنیه و پوست در مراکز پیوند اعضا با تیم تخصصی و مجربی که حضور دارند، انجام می‌شود.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تقدیر از خانواده‌های اهداکننده اعضا، خاطرنشان کرد: گاهی اوقات ما شاهد برخی‌ از خانواده‌هایی هستیم که از اهدای اعضای بدن بستگان خود که دچار مرگ مغزی شده‌اند، امتناع می‌کنند؛ این یعنی ما هنوز با فرهنگ اهدای عضو و با چشم‌انداز تعریف‌شده برای این حسنه مبارک، فاصله‌داریم و باید تلاش بیشتری انجام دهیم.

 

دکتر آشوبی با تأکید بر اینکه اهدای عضو نیازمند فرهنگ‌سازی است، افزود: بیماران زیادی در لیست انتظار برای پیوند اعضا هستند که فرهنگ‌سازی، عزم ملی و هم‌افزایی عمومی می‌تواند باعث رفع این مشکل در کشور و استان گیلان شود.

 

وی با اعلام اینکه سال گذشته، ۳۷ مورد پیوند عضو در استان انجام شده، خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال تاکنون نیز پنج عمل اهدای عضو در استان انجام شده است.

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اذعان به اینکه هم‌اکنون، پیوند قلب و ریه در استان انجام نمی‌شود، گفت: شورای عالی پیوند در استان گیلان در تلاش است تا با فراهم کردن بستر مناسب، زمینه را برای اعمال جراحی این پیوندها فراهم کند