مهدی جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور به همراه سه نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس، فرماندار، شهردار رشت ،سه تن از اعضای شورای اسلامی شهر رشت ودیگر مسئولان ذیربط از کارخانه کود آلی لاکان بازدید کرده و در مورد موانع اجرای پروژه‌های مدیریت پسماند شهرداری رشت گفت‌وگو کردند. * […]

مهدی جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور به همراه سه نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس، فرماندار، شهردار رشت ،سه تن از اعضای شورای اسلامی شهر رشت ودیگر مسئولان ذیربط از کارخانه کود آلی لاکان بازدید کرده و در مورد موانع اجرای پروژه‌های مدیریت پسماند شهرداری رشت گفت‌وگو کردند.
* نفوذ شیرابه‌های سمی خطری بزرگ برای محیط‌زیست و سلامت مردم
«محمدرضا احمدی سنگری» در حاشیه این بازدید با بیان اینکه دپوی زباله و نفوذ شیرابه‌های سمی در سراوان زمینه بروز انواع بیماری‌ها را در مردم منطقه فراهم کرده است ابراز داشت: ارتفاع زباله‌ در سراوان به بیش از ۹۲ متر رسیده است و طبق برآوردها در هر ثانیه ۲۰ لیتر شیرابه سمی وارد رودخانه‌ها می‌شود.
نماینده مردم شهرستان‌های رشت و خمام در مجلس با تاکید بر اینکه پسماند و نفوذ شیرابه‌های سمی خطری بسیار بزرگ برای محیط‌زیست و سلامت مردم است تصریح کرد: در سال‌های اخیر شاهد بودیم که هزاران هزار میلیارد تومان پول و اعتبار در سراوان هزینه شد اما نتیجه حاصل به دست نیامد و مردم منطقه همچنان نگران وضعیت موجود هستند.
* لزوم پشتیبانی از شهرداری رشت جهت اجرای پروژه‌های مدیریت پسماند
«جبار کوچکی‌نژاد» نیز در این بازدید از اهتمام دولت و مجلس در جهت تخصیص اعتبارات لازم به پروژه‌های مدیریت پسماند کشور با محوریت شهرهای شمالی سخن گفت و ابراز داشت: افزایش ظرفیت کارخانه کودآلی لاکان و راه‌اندازی دستگاه زباله‌سوز در سایت سراوان دو پروژه‌ای است که توسط شهرداری رشت دنبال می‌شود.
نماینده مردم شهرستان‌های رشت و خمام در مجلس پشتیبانی از شهرداری رشت جهت اجرای پروژه‌های مدیریت پسماند را مورد تاکید قرار داد و افزود: پروژه راه‌اندازی دستگاه زباله سوز در سراوان در حال حاضر پیشرفت فیزیکی مناسبی ندارد و باید برای سرعت بخشیدن به آن اقدامات لازم در دستور کار قرار گیرد.
* گیلان در حوزه اجرای پروژه‌های مدیریت پسماند دچار عقب‌ماندگی است
«سید علی آقازاده» نیز در جریان این بازدید ضمن درخواست از معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور برای حمایت ویژه‌تر از شهرداری‌ها در مورد موضوع پسماند اذعان کرد: علاوه بر دفن زباله در محیط زیست گیلان شاهد آلودگی تالاب‌ها، رودخانه‌ها و سواحل دریای خزر هستیم که تبعات جبران ناپذیری را به دنبال دارد.
نماینده مردم شهرستان‌های رشت و خمام در مجلس اتخاذ رویکرد انفعالی را باعث بدتر شدن مشکلاتی مانند پسماند خواند و با اشاره به اینکه گیلان در حوزه اجرای پروژه‌های مدیریت پسماند دچار عقب‌ماندگی‌هایی است اضافه کرد: قراردادهای پروژه‌های مدیریت پسماند باید به صورتی تنظیم شود که به مرور زمان و همزمان با افزایش قیمت‌ها شاهد کندی اجرای طرح‌ها نباشیم.