نشست خبری سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اصحاب رسانه در محل سالن جلسات این معاونت برگزار شد. نگاه شمال؛ سرپرست معاونت غذاو دارو دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: ۱۲ تیر ماه، سالروز صدور فرمان تاریخی مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با […]

نشست خبری سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اصحاب رسانه در محل سالن جلسات این معاونت برگزار شد.

نگاه شمال؛ سرپرست معاونت غذاو دارو دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: ۱۲ تیر ماه، سالروز صدور فرمان تاریخی مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با قاچاق کالا و ارز است و همه ساله از ۱۲ الی ۱۸ تیر ماه برنامه هایی برای گرامیداشت این روز و نیز بیان عملکرد ها و دست آوردها برگزار می شود که نشست حاضر از جمله این برنامه هاست.

به گزارش نگاه شمال و به نقل از گیل ابراز  دکتر نسیبه یوسفیان، با بیان اینکه تامین و تضمین کالاهای سلامت‌محور بر عهده معاونت غذا و دارو است، گفت: قاچاق کالاهای سلامت محور علاوه بر مضرات متعدد برای سلامت مردم به شدت آسیب زا است.

وی با بیان اینکه در بحث قاچاق دارو عمدتا فرآورده های تقبلی در برندهای معروف جاسازی می شود،تصریح کرد: داروهای تزریقی غیر مجاز و مکمل های غذایی ورزشی که در مراکز غیر مجاز عرضه می شود، بعضاً منجر به مرگ افراد شده است.

یوسفیان، با تاکید بر تشدید نظارت بر عملکرد داروخانه گفت:فقط داروخانه ها مجاز به فروش دارو و انواع مکمل های ورزشی و رژیمی هستند
و سازمان با متخلفین برخورد می‌کند.

سرپرست معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: با توجه به اهمیت حفظ و ارتقا سلامت افراد جامعه از طریق حذف کالاهای فاقد مجوز های بهداشتی، تقلبی و قاچاق و به منظور تحقق اهداف برنامه های ابلاغی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سازمان غذا و دارو با موضوع پیشگیری از قاچاق کالاهای سلامت از طریق برچسب سلامت و ارسال کد ۱۶رقمی میتوان سلامت کالا را رهگیری کرد.

وی با بیان اینکه دارو ارتباط مستقیم با سلامت مردم دارد گفت: فروش دارو به هرشکل آن در خارج از داروخانه ها، تخلف محسوب شده و با متخلفین برابر قانون برخورد خواهد شد.

دکتر یوسفیان ادامه داد: هر فرآورده دارویی باید با تجویز پزشک ویا مشاوره دکتر داروساز و از مراکز مجاز عرضه آن یعنی داروخانه، تهیه و مصرف شود.

وی ادامه داد: فروش دارو و اقلام بهداشتی از طریق فضای مجازی و یا رسانه های داخلی ممنوع و جرم محسوب می شود و در صورت مشاهده این موضوع با متخلفین برخوردهای قانونی صورت می گیرد.

سرپرست معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی گیلان تعداد بازرسی های انجام شده در حوزه دارو را طی سه ماهه سالجاری ۵۱۲ و در حوزه مکمل های صنعتی سنتی ۲۹ مورد بیان کرد و گفت:این بازرسی ها منجر به کشف تعداد اقلام مکشوفه ۱۲۳ و ۱۰۷ مورد شده است.

وی یادآور شد:در حوزه آرایشی و بهداشتی نیز طی سه ماهه سالجاری ۶۷ مورد بازرسی انجام و ۲۷۰ قلم مواد آرایشی غیر مجاز کشف شده است.همچنین تعداد بازرسی در حوزه تجهیزات ۱۱۶ مورد و تعداد اقلام مکشوفه را ۱۸ مورد بیان کرد.

▪️نحوه استعلام برچسب اصالت:

بعضی از این اطلاعات از طریق مطابقت با مشخصات محصول مندرج بر روی لیبل کالا قابل بررسی و تایید است که شامل: کد تجاری ( بارکد میله ای) ، سری ساخت و تاریخ انقضا و همچنین شماره سامانه پیامکی ۲۰۰۰۸۸۲۲

و سه کد اصالت (۱۶ رقمی – دارای پوشش)، کد رهگیری UID (۲۰ رقمی) و کد دو بعدی قابل استعلام از طریق سامانه پیامکی ۲۰۰۰۸۸۲۲ ، سامانه ttac.ir و اپلیکیشن ttac می باشد.

▪️عطاری ها حق فروش هیچ نوع دارویی را ندارند

رییس اداره طبیعی ،سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو گیلان با اشاره به نظارت شش ماهه در حوزه عطاری ها تصریح کرد: عطاری ها اجازه دخالت در امور پزشکی از جمله معاینه و تجویز دارو را نداشته و فقط موظفند بنا به درخواست مشتری و براساس نسخه متخصص طب سنتی، گیاه دارویی بفروشند.

دکتر جهش ادامه داد: عرضه دارو و مواد غیر بهداشتی توسط عطاریها از جمله مواردی است که به شدت با آن برخورد خواهد شد چرا که سلامت مصرف کنندگان را با تهدیدات جدی مواجه خواهد نمود.