سید امیر حسین علوی شهردار رشت در دیدار با سفیر فنلاند ضمن استقبال از حل معضل رودخانه‌های آلوده رشت با انتقال تکنولوژی و دانش فنی از کشور فنلاند، گفت: امیدواریم با تعمیق ارتباطات فی‌مابین و با ورود شرکتهای دانش‌بنیان این کشور، در حوزه بومی‌سازی دانش مدیریت پسماند در شهر رشت اتفاقات خوبی به وقوع بپیوندد. […]

سید امیر حسین علوی شهردار رشت در دیدار با سفیر فنلاند ضمن استقبال از حل معضل رودخانه‌های آلوده رشت با انتقال تکنولوژی و دانش فنی از کشور فنلاند، گفت: امیدواریم با تعمیق ارتباطات فی‌مابین و با ورود شرکتهای دانش‌بنیان این کشور، در حوزه بومی‌سازی دانش مدیریت پسماند در شهر رشت اتفاقات خوبی به وقوع بپیوندد.

به گزارش  نگاه شمال و به نقل از واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری رشت – سید امیر حسین علوی شهردار رشت امروز سه‌شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ در دیدار با کاری کاهیلوتو سفیر فنلاند و مدیرعامل انجمن دوستی دو کشور ایران و فنلاند که با حضور نادر حسینی و سید حسین رضویان از اعضای شورای اسلامی شهر رشت، معاونین و مدیران شهرداری برگزار شد، ضمن عرض خیر مقدم به سفیر فنلاند و هیئت همراه وی اظهار داشت: امیدوارم دیدارهای اینچنینی عایدی‌های خوبی در حوزه‌های اقتصادی، زیست‌ محیطی و دانشگاهی فی مابین برای دو طرف داشته باشد.

 

شهردار رشت در باب دغدغه‌های مدیریت شهری هم مواردی را بیان داشت و تصریح کرد: رشت به واسطه شرایط طبیعی اقلیمی‌اش که ناشی از موقعیت جغرافیایی و آب و هوای این منطقه از کشور ایران است، مخاطراتی جدی در حوزه محیط زیست دارد.

 

سید امیر حسین علوی ضمن اشاره به رودخانه‌‌های شهر رشت ادامه داد: این رودخانه‌ها به واسطه عدم مدیریت درست و دقیق، امروز با آلودگیهای جدی مواجه هستند. علاوه بر این تنظیم دبی آب داخل این رودخانه‌ها هم به واسطه گسترش شهرسازی در پهنه‌های مختلف شهری امروز دچار مشکل و چالش جدی شده است.

 

وی مدیریت پسماند را در استانهای شمالی یک چالش خواند و با اشاره به هزینه بالای تکنولوژیهای مرسوم اروپا در این حیطه عنوان کرد: چنانچه سرمایه‌گذارانی از کشور فنلاند تمایل داشته باشند که در حوزه مدیریت منابع آب و یا در حوزه تکنولوژی و انتقال دانش لازم برای مدیریت پسماند و پساب‌ها ورود کرده و در شهر رشت سرمایه‌گذاری انجام دهند، شهرداری رشت از این امر استقبال می‌کند.

 

شهردار رشت اضافه کرد: امیداریم زمینه لازم برای بومی‌سازی دانش مدیریت پسماندها در شمال ایران و مشخصا شهر رشت و کار مشترک شرکتهای دانش‌بنیان کشور فنلاند و مجموعه شهرداری رشت فراهم شود.

 

علوی بیان داشت: شهر رشت موقعیتهای طبیعی خدادادی بسیار زیبایی دارد که می‌تواند به عنوان مزیت جذابیتی برای سرمایه‌گذاری تلقی شود، بنابراین اگر این تمایل وجود داشته باشد، سرفصلهای کاری مشترکی بین شهرداری رشت و کشور فنلاند ایجاد می‌گردد.

 

وی یادآور شد: با توجه به ظرفیتهای فرهنگی غنی این منطقه همچنین سرمایه‌های انسانی بسیار مستعد آن و اینکه شهر رشت در یونسکو به عنوان شهر خلاق خوراک به ثبت رسیده است، فضای همکاری بین شهر رشت و شهرهای کشور فنلاند در حوزه فعالیتهای فرهنگی مشترک، تبادل گردشگر و موضوعاتی از این دست قابل گسترش است.