نگاه شمال :بنا بر تصمیم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، عرضه انسولین در داروخانه‌های گیلان نیز مشروط به ثبت‌نام بیماران در سامانه بیمارهای نادر است و هم‌اکنون مراکز آموزشی و درمانی و بیمارستانهای سراسر استان در صورت فقدان پرونده بیماران دیابتی، آماده تشکیل پرونده جهت دریافت این داروی حیاتی هستند.   به گزارش نگاه […]

 

به گزارش نگاه شمال وبه نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، چهار روز پیش اعلام کرد: با توجه به انجام استحقاق سنجی بیماران نیازمند انسولین‌های قلمی و اتصال سامانه‌های ردیابی، ره‌گیری و کنترل اصالت (TTAC) به سامانه مدیریت بیماری‌های نادر (RDA)، انسولین قلمی در داروخانه‌های منتخب فقط به بیماران مبتلا به دیابت که اطلاعات آنان در سامانه مدیریت بیماران نادر ثبت‌شده باشد، عرضه می‌شود.

به گفته دکتر سید حیدر محمدی، قبلاً وزارت بهداشت به‌منظور جلوگیری از سوءاستفاده برخی سودجویان و نشت دارو به خارج از شبکه رسمی توزیع دارو، اطلاع‌رسانی‌های لازم را نسبت به ثبت‌نام بیماران مبتلا به دیابت در سامانه مدیریت بیماران نادر را اطلاع‌رسانی کرده بود.

یکپارچه‌سازی اطلاعات بیماران دیابتی در سامانه‌های پشتیبانی سازمان غذا و دارو و بیماری‌های نادر به‌صورت کشوری یکی از ضروری‌ترین اقداماتی است که میزان قاچاق معکوس انسولین قلمی که جزء ارزبری‌ترین داروهای مصرفی کشور به‌حساب می‌آید را به حداقل می‌رساند.

با تصمیم سازمان غذا و دارو، عرضه انسولین‌های قلمی در استان گیلان نیز صرفاً بر اساس ثبت‌نام بیماران در سامانه بیماری‌های نادر نجام می شود.

دکتر مرضیه جعفری، مدیر دارو دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این رابطه می‌گوید: از روز چهارشنبه ۷ مهرماه عرضه انسولین‌های قلمی در داروخانه‌های منتخب فقط به بیماران مبتلابه دیابتی که اطلاعات آنان در سامانه مدیریت بیماری‌های نادر ثبت‌شده باشد، عرضه می‌شود.

به گفته وی، اغلب بیماران دیابتی گیلان در سامانه بیماری‌های نادر دارای پرونده هستند و بیماران در صورت فقدان پرونده در سامانه بیماری‌های نادر قادر به دریافت انسولین قلمی نخواهند بود، ازاین‌رو حتماً باید به مراکز درمانی دیابت مربوط به شهر محل سکونت خود مراجعه کنند.

در حال حاضر بیمارستان‌های الزهرا (س)، هفده شهریور، رازی، پارس، قائم، گیل گلسار، پورسینا، حشمت و کلینیک بعثت در رشت و همچنین بیماستانهای امام حسن مجتبی (ع) فومن، امام خمینی (ره)صومعه‌سرا، امام رضا (ع)شفت، پیروز لاهیجان، رسالت ماسال، سلامت رستم‌آباد، شهدای رضوانشهر، شهید انصاری رودسر، شهید حسین پور لنگرود، شهید نورانی تالش و دکتر طاهری تالش، شهید بهشتی انزلی، غدیر سیاهکل، کوثر آستانه‌اشرفیه، نیکوکار املش، ، ولیعصر (عج) رودبار، ۲۱ خرداد منجیل، مراکز درمانی دارای صلاحیت تشکیل پرونده برای بیماران دیابتی در گیلان هستند.

گفتنی است هیچ‌گونه کمبودی در رابطه با انسولین‌های قلمی وجود ندارد و یکپارچه‌سازی این سامانه‌ها تنها به سبب مدیریت بهینه و صحیح تأمین و توزیع دارو موردنیاز بیماران دیابتی است.