فراخوان استقبال از نوروز شهرداری لاهیجان فراخوان استقبال از نوروز شهرداری لاهیجان معاونت خدمات شهر/ حوزه سیما منظر شهری شهرداری لاهیجان به مناسبت فرارسیدن  نوروز ۱۴۰۱ در نظر دارد جشنواره نوروزی  برگزار نماید. این جشنواره در قالب طرح استقبال از بهار و با هدف ایجاد شور و نشاط بهاری در شهر، از طریق مشارکت هنرمندان و به منظور زینت بخشیدن […]

فراخوان استقبال از نوروز شهرداری لاهیجان
فراخوان استقبال از نوروز شهرداری لاهیجان

معاونت خدمات شهر/ حوزه سیما منظر شهری شهرداری لاهیجان به مناسبت فرارسیدن  نوروز ۱۴۰۱ در نظر دارد جشنواره نوروزی  برگزار نماید.

این جشنواره در قالب طرح استقبال از بهار و با هدف ایجاد شور و نشاط بهاری در شهر، از طریق مشارکت هنرمندان و به منظور زینت بخشیدن به فضاهای شهری، طرحریزی شده است. به همین منظور از کلیه هنرمندان برای مشارکت و ارائه طرح و ایده های خلاقانه دعوت بعمل می آید تا طرح های خود را به دبیرخانه فراخوان ارسال نمایند

اهداف

•توجه ویژه به سال ۱۴۰۱ به عنوان سالِ جدید

-ایجاد فرصت بروز و اجرای ایده های خلاق با شیوه های بیانی متنوع و متناسب با محیط شهری.

-ترویج فرهنگ و آیین های پسندیده بومی و ایرانی- اسلامی با تاکید بر آیین نوروز؛ از طریق آثار هنری خلاقانه.

-توجه به بن مایه اسطوره ها و فرهنگ و ادبیات ایرانی و ارتباط معنایی آن با نوروز و ترویج فرهنگ ملی

-ایجاد وحدت دیداری از طرح، رنگ و نشاط بهار در شهر.

مواجهه شهروندان با آثار هنرمندان و ایجاد فضای تعاملی بین هنرمندان و شهروندان در سطح

رویکرد جشنواره

قرن ۱۴ هجری شمسی در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ به پایان می‌رسد و قرن نو، از روز اول فروردین ۱۴۰۱ آغاز می‌شود.میخواهیم با “حول حالنا الی احسن الحال” به استقبال سده ی نو برویم. در فرهنگ ایرانی مراحل گذر زمانی و مکانی مورد توجه بوده و هست. از شروع بهار و پاییز تا شروع سال نو.

•سنت نوروز شامل مفاهیم و مواردی است که درک و توجه به هر یک از آن‌ها می تواند دستمایه هنرمندان برای آفرینش آثار خود باشد

بخش¬های جشنواره (شیوههای آفرینش هنری)

۱. مجسمه نوروزی: با دو رویکرد زیر:

الف : با رویکرد موقتی و مناسبتی بودن؛ که تنها مناسب استفاده در ایام نوروز باشد.

ب: مجسمه های دائمی؛ در این بخش طراحی ها باید به گونه ای باشد که علاوه بر داشتن قابلیت استفاده در ایام نوروز، قابلیت استفاده به عنوان مجسمه دائمی در سطح شهر را نیز داشته باشد.

۲.دیوارنگاری: طراحی و اجرای نقاشی دیواری با موضوع نوروز و بهار طبیعت.

توضیح: در این بخش، طرحها باید برای اجرا بر روی دیوارهای کوتاه و بلند طراحی شود.

۳.هفتسین: طراحی و اجرای هفت سین نوروزی.

•توضیح :در این بخش، طرح¬ها باید خلاقانه باشد و برای اجرا در فضاهای عمومی با قابلیت دیده شوندگی مناسب و ایجاد حال و هوای بهاری در شهر و شهروندان طراحی شود.

۴. تخم مرغ نوروزی: طراحی و اجرای نقش و نگارهای متناسب با موضوع نوروز برای اجرا روی متریال فایبرگلاس به شکل تخم مرغ در ارتفاع یک ونیم متر.

۵.هنر محیطی، آذین بندی و نورپردازی: طراحی و اجرای هنرهای محیطی، آذین¬بندی و نورپردازی و نورآرایی مطلوب هدف ایجاد حال و هوای بهاری و نشاط در شهر و شهروندان.

•توضیح۱ :ضروری است سازه های نورپردازی و آذین بندی به گونه ای طراحی و اجرا شود که در روز به آلودگی بصری محیط نیانجامد.

•توضیح ۲: تاکید ویژه بر عناصر بهاری و نوروزی با رویکرد اسطوره ها و افسانه های ایرانی؛ با قابلیت دیده شدن بیشتر و تاثیر لازم بر مخاطبان.«عناصر بهاری» را می‌توان از طبیعتِ بهار، آیین‌ها و نشان‌های خاطره‌انگیزِ پیشواز بهار، ادبیات نوروز، فرهنگ عامه و نشانه‌های ملی و مذهبی برداشت کرد.

نحوه ارسال آثار

بخش­های مجسمه­های نوروزی و هفت سین : در مرحله اول هنرمندان می­بایست طرح سه بعدی (۳D) از مجسمه و هفت­سین و یا عکس ماکت را ارسال نمایند. ارسال حداقل سه تصویر از سه زاویه از اثر ضروری است. در صورت برگزیده شدن اثر در مرحله اول، ارائه ماکت کار برای داوری نهایی ضروری است.

بخش دیوارنگاری: هنرمندان فعال در این زمینه، پیش­طرح­های خود را که به صورت دیجیتال طراحی شده و یا تصویر کار اجرا شده به­صورت دستی، ارائه می­دهند. بدیهی است هنرمندانی که رزومه آن­ها در زمینه نقاشی و دیوارنگاری مورد تایید باشد، پس از تایید طرح اولیه، در مرحله اجرا برای ارائه اثر نهایی، و بیان رویکرد شخصی خود _ البته با لحاظ موضوع جشنواره _ آزادتر خواهند بود.

بخش تخم­مرغ نوروزی: ارائه طرح اثر، حداقل از دو زاویه و متناسب با شکل تخم­مرغ ضروری است.

بخش هنرهای محیطی، آذین­بندی و نورپردازی: در مرحله اول هنرمندان می­بایست طرح سه بعدی (۳D) از اثر ارسال نمایند. ارسال حداقل سه تصویر از سه زاویه از اثر و همچنین شرح مشخصات فنی و آنالیز دقیق ضروری است.

ملاحظات لازم:

هر هنرمند مجاز است در هر بخش حداکثر ۳ اثر را به دبیرخانه جشنواره ارسال نماید.

هنرمندان برای هر اثر پیشنهادی، فرم مشخصات طرح را به­صورت مجزا ارسال نمایند.

هنرمندان در فرم مشخصات طرح، نام و نام خانوادگی خود را مجدداً درج نمایند.

در تمامی بخش­های جشنواره، تصاویر در قالب jpeg و یا tif به همراه فرم­های تکمیل شده رزومه هنرمندان و فرم مشخصات هر طرح را الزاما درقالب یک CD  به­صورت حضوری تحویل و یا CD حاوی این اطلاعات، به دبیرخانه جشنواره به نشانی: لاهیجان–خیابان شهیدطاهری–معاونت خدمات شهر–حوزه سیما، منظر شهرداری لاهیجان ارسال شود.

توضیح | در بخش مجسمه­های نوروزی و هفت­سین، درصورت برگزیده شدن طرح در مرحله اول، ارائه ماکت اثر برای داوری نهایی ضروری است.

تکمیل و ارائه فرم مشخصات هنرمند و فرم مشخصات طرح، برای بررسی اولیه و شرکت در فراخوان ضروری است. هنرمندان می­بایست این دو فرم را از سایت سازمان به نشانی ……….دریافت، تکمیل و فایل تکمیل­شده آن را به همراه تصاویر طرح، در قالب یک CD به­صورت حضوری تحویل و یا به نشانی پستی اشاره شده ارسال نمایند.

فرم مشخصات هنرمند و فرم مشخصات طرح :
/dorsapax/userfiles/file/form.rarهنرمندان می‌توانند ایده‌های خود را برای اجرا در تمامی فضاهای عمومی شهری پیشنهاد کنند؛ اما لازم است ملاحظات ایمنی، ترافیکی و ممنوعیت‌های ناشی از قوانین و مقررات عمومی، مالکیت‌های شخصی وغیره را درنظر بگیرند. در انتخاب فضاها، اصل ملاحظه امنیت شهروندان و عدم ایجاد مانع در مسیر پیاده و سواره ضروری است.

ضروری است آثار اجرا شده، اختصاصا توسط خود هنرمند و یا با مدیریت و نظارت مستقیم وی انجام شود. حضور و مشارکت مستقیم هنرمند در فرآیند اجرای اثر در فضای شهری مورد تأکید است.

فضاهای پیشنهادی شامل : میدان‌ها، جداره‌ها، فضاهای پیاده، برخی فضاهای سبز، فضاهای شکل گرفته پیاده در تقاطعات غیر هم سطح( فضای زیر پل ها و …)، رمپ و لوپ‌ها، دیواره‌های بجامانده از تخریب عناصر شهری یا تعریض خیابان، پل‌های عابر، سطل‌های‌ زباله، کافوهای مخابراتی، پست‌های برق و … با رعایت ملاحظات مجاز است.

* توضیح | سازه‌های متعارف رسانه‌ی گرافیک شهری (بیلبردها، عرشه‌های پل و مانند آن که متعلق به تبلیغات شهری است) جزو رویکرد جشنواره نوروزی نمی باشد..

ضروری است در انتخاب مواد ، مصالح و روش‌های اجرا و نیز درهنگام اجرای کار درمحیط شهری، به رعایت مسائل زیست محیطی توجه شود.

دبیرخانه ، پیشنهادات هنرمندان برای جانمایی اثر را مهم می‌داند و مورد بررسی قرار می­دهد، اما در نهایت تعیین محل اجرای اثر با شورای هنری و شورای فنی جشنواره است.

رعایت تمامی مقررات عرفی و حرفه‌ای در رویدادهای زیباسازی شهر لاهیجان، به ویژه عدم تعارض آثار با موازین شرعی ، اخلاقی و قانونی، الزامی است.

رعایت حقوق مادی و معنوی پدیدآورندگان از مقررات جدی و مورد تأکید برگزارکننده است. احراز کپی‌بودن اثر در هر مرحله، علاوه بر حذف تمامی آثار شرکت‌کننده، مشمول محرومیت‌های دیگر و جبران خسارت‌ها با توجه به مرحله‌ی پیشرفت کار نیز خواهد بود.

به همراه ارائه تصاویر گویا از ایده مورد نظر، توضیحات کامل محتوایی و اجرایی، همراه با تخمین هزینه­های اجرایی و ارائه شرح آنالیز قیمتی ضروری است.

زمان برگزاری بخش­های مختلف جشنواره، در بازه­های زمانی مشخص خواهد بود که متعاقباً اعلام خواهد شد و ضروری است هنرمندان برگزیده برای اجرای آثار در شهر، تابع مقررات دبیرخانه جشنواره باشند.