مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو: تولید سرم در کشور افزایش یافته است دکتر حمیدرضا اینانلو، در پاسخ به مطلبی در فضای مجازی مبنی بر سهمیه بندی شدن سرم، با بیان اینکه این سازمان هیچ گونه سهمیه بندی را برای سرم در داروخانه‌ های منتخب یا خاص اعمال نکرده است، گفت: […]

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو:

تولید سرم در کشور افزایش یافته است

دکتر حمیدرضا اینانلو، در پاسخ به مطلبی در فضای مجازی مبنی بر سهمیه بندی شدن سرم، با بیان اینکه این سازمان هیچ گونه سهمیه بندی را برای سرم در داروخانه‌ های منتخب یا خاص اعمال نکرده است، گفت: به دلیل اینکه مصرف و تجویز سرم به صورت بی رویه افزایش یافته، به دانشگاه ‌های علوم پزشکی در استان‌ های مختلف اجازه داده شده که بر اساس اولویت بندی و نیاز مصرف مراکز درمانی، سرم با هدف کنترل تجویز و مصرف، بین مراکز درمانی توزیع شود.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: نکته حائز اهمیت این که تولید سرم در کشور افزایش یافته است و کارخانه ‌ها پیوسته در حال تولید و تأمین سرم هستند.
مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با بیان اینکه ۵ شرکت تولید کننده سرم با همه ظرفیت فعال هستند، تصریح کرد: مقرر شده است که این شرکت ها حتی تعطیلات عید نوروز را کم کنند و با همه توان تولید داشته باشند.
سرم در سراسر کشور به صورت روزانه توزیع می‌ شود
وی با اشاره به اینکه سرم در سراسر کشور به صورت روزانه توزیع می‌ شود، ادامه داد: دانشگاه‌ های علوم پزشکی به فراخور منطقه ‌ای اولویت‌ های توزیع را مشخص می ‌کنند، بنابراین ممکن است محدودیت ‌هایی در خصوص برخی مراکز ایجاد کرده باشند.
وی اظهار کرد: سازمان غذا و دارو هم اکنون هیچ برنامه توزیعی برای سرم‌ های تزریقی اعمال نکرده است، میزان مصرف سرم در شرایط عادی در کشور ماهانه بین حداکثر ۸ تا ۱۰ میلیون واحد در ماه است، اما با برنامه ریزی ‌هایی که صورت گرفته، این ظرفیت را با کمک تولید کننده‌ ها به ۱۲ تا ۱۴ میلیون واحد در ماه رسانده ‌ایم.
دکتر اینانلو عنوان کرد: با برنامه ریزی‌ های انجام شده، امیدواریم با ادامه این روند و کمک دانشگاه‌ های علوم پزشکی و سایر همکاران وزارت بهداشت و با کنترل مصرف بی رویه اقلام دارویی و تجویز منطقی دارو و سرم‌ های تزریقی در آینده، مشکلی برای تأمین سرم نداشته باشیم.