مدیرکل صمت گیلان: فرش گیلان با وجود ۱۳ هزار بافنده فرش  نیاز به برندسازی دارد به گزارش نگاه شمال تیمور پورحیدری صبح امروز شنبه سوم تیر ماه  در نخستین جشنواره نوآوری فرش دستباف در گیلان که با همکاری مرکز آموزش بازرگانی گیلان برگزار می شد گفت ؛ قابلیت‌های فرش دست بافت گیلان مطلوب است که […]

مدیرکل صمت گیلان:

فرش گیلان با وجود ۱۳ هزار بافنده فرش  نیاز به برندسازی دارد

به گزارش نگاه شمال تیمور پورحیدری صبح امروز شنبه سوم تیر ماه  در نخستین جشنواره نوآوری فرش دستباف در گیلان که با همکاری مرکز آموزش بازرگانی گیلان برگزار می شد گفت ؛

قابلیت‌های فرش دست بافت گیلان مطلوب است که باید بیشتر در این حوزه توجه شود.

وی با انتقاد از نگاه منفعلانه به حوزه فرش در گیلان، افزود: فرش گیلان با وجود ۱۳ هزار بافنده فرش نیاز به برند سازی دارد و یکی از قطب‌های تولید این بخش در کشور است.

مدیرکل صمت گیلان با تاکید بر اینکه آسیب شناسی در حوزه فرش مورد توجه است، گفت: انگیزش و حمایت از حوزه فرش گیلان در دستور کار قرار گرفته و با احصاء مشکلات و چالش‌ها در راستای حل این مشکلات قدم بر می‌داریم.

پورحیدری با بیان اینکه گیلان در حوزه صادرات فرش قابلیت‌های ارزشمندی دارد، گفت: فرش ایران و گیلان در جهان حرف برای گفتن دارد.

وی با اشاره به اهمیت برندسازی در حوزه فرش افزود: برند سازی در بخش فرش گیلان بدرستی صورت نگرفته است و همین موضوع به چالش عدم شناخت فرش گیلان تبدیل شده است.

مدیرکل صمت گیلان با تاکید بر لزوم بازاریابی و اقتصادی سازی در حوزه فرش استان بیان کرد: برندسازی و اقتصادی سازی در بخش فرش و ابریشم، اشتغال آفرین است.

پورحیدری با اشاره به فعالیت ۱۳ هزار بافنده فرش در گیلان اضافه کرد: تولید فرش از ۱۲ هزار متر مربع به ۵۱ هزار متر مربع افزایش یافته است.

وی ادامه داد: ۹۲ درصد از بافندگان در گیلان خانم هستند و فقط ۸ درصد آقایان در حوزه فرش فعالیت می‌کنند.

مدیرکل صمت گیلان با بیان اینکه ۹۵۰۰ بافنده تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند، گفت: بافندگان مشکلات زیادی در حوزه بیمه تأمین اجتماعی دارند که خواستار رفع آنها هستیم.

پورحیدری با اشاره به چالش‌های اعتباری در بخش ارتقای صنعت فرش، بیان کرد: فرش علاقه مندان زیادی دارد اما به علت مشکلات اعتباری در این بخش ضعیف هستیم.

وی به تشریح بخشی از مشکلات و چالش‌های صنعت فرش پرداخت و افزود: نبود برند مشخص، فقدان اعتبارات و نبود تشکلی خاص در حوزه صنعت فرش بخشی از مشکلات این صنعت است.