وزیر بهداشت: مردم حتما دو دُز واکسن را تزریق کنند/ نباید ساده انگاری شود نقل از وبدا، دکتر بهرام عین اللهی، در حاشیه اجلاس مجازی روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور، گفت: نزدیک به دو سال بود که مردم در فشار و محدودیت های کرونایی بودند، اما اکنون با عنایت به حجم گسترده واکسیناسیون در […]

نقل از وبدا، دکتر بهرام عین اللهی، در حاشیه اجلاس مجازی روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور، گفت: نزدیک به دو سال بود که مردم در فشار و محدودیت های کرونایی بودند، اما اکنون با عنایت به حجم گسترده واکسیناسیون در کشور، حاشیه امنی ایجاد شده است، اما نباید ساده انگاری شود. مهم ترین مساله در کنار تکمیل واکسیناسیون، استفاده از ماسک است. ماسک به راحتی از ابتلا به سوش اُمیکرون جلوگیری می کند.

وی افزود: امسال با تمهیداتی که دولت مردمی انجام داده، برای مسافرت لازم است از سامانه “ایران من” استفاده شود. در هتل ها و پروازهای هواپیمایی این امر به خوبی دیده شده، البته یک سری اشکالات وجود دارد که وزارت کشور حل خواهد کرد. هدف این است که وقتی مردم به گردش و تفریح و  یا مسافرت می روند، خیالشان راحت باشد که آلودگی از افراد دیگر به آنها سرایت نمی کند.

وزیر بهداشت عنوان کرد: تقاضای ما از مردم این است که اگر روند واکسیناسیون شان کامل نیست، حتما در فرصت باقی مانده آن را انجام دهند. توصیه ما این است که مردم حتما دو دُز واکسن را تزریق کرده باشند تا امنیت و آسایش برای همه تامین شود، باید همگی بهم کمک کنیم تا در این کارزار پیروز خارج شویم.

دکتر عین اللهی گفت: هر فردی که واکسن تزریق می کند، به صورت اتوماتیک کدملی اش در سامانه سیب ثبت می شود و نیازی نیست که در سامانه دیگری اطلاعاتی ثبت کند. سامانه سیب با سامانه ایران من متصل شده و به محض اینکه کد ملی فرد استعلام شود، تزریق یا عدم تزریق واکسن توسط فرد، مشخص می شود. با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از مردم واکسن تزریق کرده و شرایط بهتری حاکم است بنابراین محدودیت های سابق در رنگ بندی ها اعمال نمی شود. این محدودیت ها برای افرادی است که واکسن تزریق نکرده اند و شرط واکسن برای رانندگان خودروهای عمومی و شخصی در سفرهای نوروزی نیز برقرار خواهد بود.