رشت/نگاه شمال ؛  سومین جلسه شورای تحقيقات، آموزش و ترويج استان گيلان در سالن جلسات مرکز تحقیقات ابریشم به ریاست دکتر صالح محمدی رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان و با حضور روسای موسسات، پژوهشكده ها، مراكز تحقيقاتی و تعدادی از معاونين سازمان برگزار گردید.   دکتر صالح محمدی، رئیس محترم سازمان جهاد کشاورزی گیلان با امعان […]

رشت/نگاه شمال ؛  سومین جلسه شورای تحقيقات، آموزش و ترويج استان گيلان در سالن جلسات مرکز تحقیقات ابریشم به ریاست دکتر صالح محمدی رئیس سازمان جهادکشاورزی گیلان و با حضور روسای موسسات، پژوهشكده ها، مراكز تحقيقاتی و تعدادی از معاونين سازمان برگزار گردید.

 

دکتر صالح محمدی، رئیس محترم سازمان جهاد کشاورزی گیلان با امعان به نقش و اهمیت اساسی استان گیلان در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی گفت: استان گیلان باید به لحاظ رشد و توسعه در مقایسه با سایر استان ها رقابت نماید.

 

رییس سازمان جهادکشاورزی گیلان افزود: کشاورزی بدون تحقیقات و آموزش و ترویج (تات)، هیچ معنایی ندارد. به دلیل پیشرفت فناوری و تغییرات در بازار، کشاورزان باید با تحولات جدید آشنا شوند و روش‌های بهتری برای کشت و داشت محصولات خود را بیاموزند. همچنین، ترویج و آموزش به دیگران در مورد کشاورزی بهبود عملکرد آن‌ها را افزایش می‌دهد و به ارتقای اقتصاد کشور کمک می‌کند. بنابراین، تحقیقات، آموزش و ترویج در کشاورزی ضروری است و بدون آن‌ها کشاورزان نمی‌توانند به بهبود عملکرد خود بپردازند.

 

وی با اشاره به اهمیت رسوخ دانش و نقش ترویج آن برای انتقال یافته های تحقیقاتی به عرصه بهره برداران، گفت: از رویکردهای مرکز تحقیقات ابریشم برای محصولات دانش بنیان نوغانداری از جمله استفاده از پیله کرم ابریشم در مصارف بهداشتی_آرایشی، در خصوص تشکیل زنجیره ارزش ابریشم نیز خواستار اهتمام ویژه مرکز به این موضوع شد.

 

دکتر صالح محمدی درخصوص اهمیت تشکیل زنجیره ابریشم در گیلان گفت: تشکیل زنجیره ابریشم در گیلان، به دلیل سابقه‌ای بیش از ۱۰۰۰ سال و کیفیت بالای پارچه‌های تولید شده، بسیار مهم است. این صنعت نه تنها به حفظ فرهنگ و سنت این منطقه کمک می‌کند، بلکه به ارتقای اقتصاد این منطقه نیز کمک می‌کند. همچنین، با توجه به کیفیت بالای پارچه‌های تولید شده، این صنعت می‌تواند به عنوان یک صادرات غیرنفتی موثر برای ایران عمل کند. لذا، حمایت از تولید و تشکیل زنجیره ابریشم در گیلان، بسیار ضروری است.

 

گفتنی است در حاشیه جلسه امروز مدعوین محترم از خط تولید تخم نوغان اجداد و نیز نمایشگاه دائمی محصولات ابریشمی بازدید نمودند.