کتاب گیل مانا روایت سردار حق‌بین مشاور عالی فرمانده نیروی زمینی سپاه از هشت سال دفاع مقدس است که توسط سیده نساء هاشمیان از نویسندگان دفاع مقدس نوشته‌شده است.

گیل مانا در دهه فجر ۹۹ رونمایی می شود


نخستین جلسه هماهنگی رونمایی از کتاب گیل مانا، مجموعه خاطرات سردار محمدعلی حق‌بین فرمانده حوزه مقامت امروز در سالن جلسات شهرداری لنگرود برگزار شد.
کتاب گیل مانا روایت سردار حق‌بین مشاور عالی فرمانده نیروی زمینی سپاه از هشت سال دفاع مقدس است که توسط سیده نساء هاشمیان از نویسندگان دفاع مقدس نوشته‌شده است.
شهردار لنگرود در این جلسه با بیان اینکه لنگرود دارای شخصیت‌ها و ظرفیت‌های فراوانی است، اظهار کرد: یکی از داشته‌های بزرگ لنگرود یادگاران دوران دفاع مقدس است که حتی از سنین نوجوانی وارد نبرد علیه دشمن شدند و اجازه تجاوز به خاک ایران را ندادند.
سید مهدی رجایی با بیان اینکه سردار حق‌بین یکی از اسطوره‌های این شهرستان و گیلان و فرماندهان سپاه اسلام است، افزود: سردار حق‌بین از فرماندهان محور مقاومت و فاتح شهر نبل و الزهرا سوریه است که توسط سردار شهید حاج قاسم سلیمانی نیز موردتقدیر قرارگرفته بود.
وی با اشاره به چاپ کتاب گیل مانا از روایت‌های سردار حق از جنگ تحمیلی گفت: وظیفه‌داریم به‌پاس رشادت‌های سردار حق‌بین و چاپ کتاب گیل مانا، مراسم شایسته‌ای در این شهرستان برگزار شود تا خاطرات دست‌به‌دست بین جوانان انتقال پیدا کند.
شهردار لنگرود با بیان اینکه در این جلسه شخصیت‌ها و نهادهایی که به‌نوعی بافرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در ارتباط هستند دعوت‌شده‌اند، گفت: باید تلاش کنیم که مراسم رونمایی از کتاب در دهه فجر امسال به نحو احسن برگزار شود و این کتاب در اختیار مردم به‌راحتی قرار گیرد و در راستای ترویج و تبلیغ این کتاب، نخستین برنامه آتی کتاب‌خوانی شهرداری با محوریت کتاب گیل مانا انجام خواهد شد.
سردار محمدعلی حق‌بین مشاور عالی فرمانده نیروی زمینی سپاه نیز با بیان اینکه گیل مانا حاصل تلاش پنج‌ساله سید نسا هاشمیان است، اظهار کرد: گیل مانا به معنی گیلانی‌های ماندگار است یعنی چه کسانی در این دوران ماندگار شدند که قطعاً شهدای عزیز دفاع مقدس است که در کتاب نیز به آن پرداخته‌شده است.
روای کتاب رقص روی یک‌پا نیز با بیان اینکه در سال جاری دو کتاب رقص روی یک‌پا و از کوه‌ها بپرسید از خاطرات رزمندگان لنگرودی است که رونمایی شده است، اظهار کرد: امروز نیز مقدمات رونمایی کتاب گیل مانا در حال انجام است که سومین کتاب در حوزه دفاع مقدس است که در سال جاری در حال رونمایی می‌باشد.
اسماعیل یکتایی با بیان اینکه نوشتن در حوزه دفاع مقدس به‌عنوان بخش مهمی از تاریخ کشور باید ماندگار باشد تا جوانان نسل آینده بدانند چه اتفاقاتی افتاده و لنگرود چه نقشی در جنگ تحمیلی داشته است، گفت: امیدوارم در آینده نزدیک نیز شاهد گردآوری و رونمایی از دیگر آثار حوزه دفاع مقدس باشیم و گیل مانا به‌عنوان یکی از اثرات بزرگ ملی باید برای همیشه در دسترس جوانان قرار بگیرد.
فرامرز محمدی پور نویسنده و پژوهشگر گیلانی نیز با بیان اینکه پیشینه لنگرود به مفاخر و بزرگانی است که در طول تاریخ داشته و همیشه در سطح کشور زبانزد بوده، اظهار کرد: لنگرود تا امروز توانسته نقش خود را در حوزه فرهنگی هنری و ادبیات پایداری به‌خوبی نشان دهد که در سال جاری دو آئین رونمایی از کتاب‌های حوزه دفاع مقدس در این شهرستان رونمایی شده است.
غلامرضا منصفی رئیس شورای شهر لنگرود نیز با بیان اینکه شهرداری و شورا همواره پشتیبان فرهنگ بوده است، اظهار کرد: شهرداری و شورای شهر در طی حدود چهار سال گذشته در کنار اقدامات عمرانی در زمینه‌های فرهنگی هنری نیز پیش‌قدم بوده که یکی از برنامه‌ها، رونمایی از رقص روی یک‌پا بود که به‌زودی رونمایی از گیل مانا نیز انجام می‌شود.
در این جلسه کارگروه‌های مختلف برای برگزاری آئین رونمایی از این کتاب انتخاب و معرفی‌شده و اعضای کارگروه در نشست‌های تخصصی، درباره چگونگی برگزاری این رویداد فرهنگی در شهرستان لنگرود هماهنگی‌های لازم را به عمل خواهند آورد.